Słodka porcja zdrowia

Pierwsze wzmianki o miodzie pochodzą sprzed około 4 tys. lat. Zapiski były sporządzone przez Sumerów, znaleziono je w Mezopotamii.

Miód to prawdziwy pogromca bakterii, dlatego dobrze jest go spożywać regularnie w okresie nasilonych infekcji o podłożu bakteryjnym
Miód to prawdziwy pogromca bakterii, dlatego dobrze jest go spożywać regularnie w okresie nasilonych infekcji o podłożu bakteryjnym123RF/PICSEL

Miód znaleziono także w grobowcach faraonów i, co ciekawe, nadawał się do spożycia. Medycyna naturalna pokochała miód, zalecając go na rozmaite dolegliwości. Miód zawiera najwięcej cukru (ok. 75 proc.), a są to cukry proste (glukoza i fruktoza).

Ok. 20 proc. miodu stanowi woda, zaś ok. 1 proc. - kwasy organiczne. Zawiera także białko (ok. 0,5 proc), enzymy, pierwiastki (żelazo, fosfor, mangan, krzem) i witaminy (z grupy B oraz C). Jednym z najcenniejszych jest miód spadziowy.

Miód ze spadzi liściastej (wytwarzany przez pszczoły z wydzielin owadów pasożytujących na liściach drzew, np. mszyc) wzmacnia organizm, dlatego zaleca się go osobom osłabionym i cierpiącym na anemię. Działa korzystnie na drogi moczowe i żółciowe. Po miód ze spadzi drzew iglastych warto sięgnąć w infekcjach dróg oddechowych, przy zaparciach i biegunkach oraz w stanach pobudzenia i nerwicach.

Miód lipowy (jeden z najlepszych miodów nektarowych) to prawdziwy pogromca bakterii, dlatego dobrze jest go spożywać regularnie w okresie nasilonych infekcji o podłożu bakteryjnym, w chorobach gardła, zatok, przy uporczywym katarze. Ma także dobroczynny wpływ na układ nerwowy - poleca się go osobom żyjącym w ciągłym napięciu i stresie.

Miód akacjowy poprawi apetyt niejadkom, pomoże osobom z problemami gastrycznymi. Zmniejsza zaparcia i zgagę. Działa też uspokajająco, łagodzi stany zapalne gardła, wzmocni układ immunologiczny przy przeziębieniu.

Miód rzepakowy ma charakterystyczny ostry smak. Dobrze działa na serce i naczynia wieńcowe. Niezwykle cenny jest miód manuka pochodzący z Nowej Zelandii. Ma intensywny aromat i smak. Wpływa korzystnie na florę jelit hamując rozwój patogenów.

Miód manuka zaleca się w niestrawnościach i wzdęciach, wrzodach żołądka i dwunastnicy. Łagodzi też dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego. Zmniejszy kaszel, katar, chrypę. Warto go spożywać przy zapaleniu zatok. Miód manuka można także stosować zewnętrznie - łagodzi objawy trądziku i wygładza potrądzikowe blizny, przyspiesza także gojenie się ran.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas