Śmiercionośne metale

Tak samo jak środki chemiczne mogą stymulować nasze zachowanie (narkotyki, farmaceutyki pobudzające, uspokajające itp.) tak samo chemia wpływa na kondycję naszych organizmów.

Najwięcej niebezpiecznych związków znajduje sie w zanieczyszczonym powietrzu, którego - niestety - we współczesnym świecie nie ubywa
Najwięcej niebezpiecznych związków znajduje sie w zanieczyszczonym powietrzu, którego - niestety - we współczesnym świecie nie ubywa123RF/PICSEL

Żelazo, miedź, mangan i kobalt, cynk, fluor i wiele innych pierwiastków są niezbędne dla normalnego funkcjonowania organizmu, o ile tylko dostarczane są w dopuszczalnych ilościach. Istnieje jednak szereg minerałów, których obecność w organizmie może wywołać skutki chorobowe. Należą do nich szczególnie metale ciężkie.

Rtęć - trafia do organizmu za pośrednictwem chemicznych środków grzybobójczych, a także wraz ze spożywaniem ryb pochodzących z zanieczyszczonych zbiorników wodnych. O szkodliwości par rtęci mogą świadczyć schorzenia pracowników niektórych firm.

Objawy zatrucia rtęcią to zaburzenia psychiczne, osłabienie pamięci, bóle głowy, nadpobudliwość emocjonalna lub depresja, zaburzenia słuchu i mowy, drętwienie kończyn i języka. Tym objawom może towarzyszyć biegunka i podwyższona temperatura.

Kadm - skażone nim powietrze, wody, produkty żywnościowe mogą prowadzić do ciężkich schorzeń, a nawet śmierci. Codziennie wdychamy go z powietrzem, spożywamy z mięsem zwierząt rzeźnych, które wchłaniają kadm także z powietrza. Najbardziej narażeni na zatrucie tym metalem są nikotynowcy, bowiem kadm zawarty jest w dymie tytoniowym.

Ołów - jedna z koncepcji wyjaśniających fizyczną degenerację Rzymian mówi o ołowianych naczyniach stołowych, których używali. Duże dawki wchłanianego przez nich ołowiu prowadziły do fizjologicznej degeneracji całych populacji. We współczesnej cywilizacji narażeni jesteśmy na absorpcję niekontrolowanych dawek tego metalu. Nawet niewielkie ilości, pochłaniane regularnie, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń. Najgroźniejsze jest blokowanie wytwarzania czerwonych ciałek krwi.

Beryl - rozpowszechniony szczególnie w okolicach zakładów atomowych, ponieważ beryl służy jako źródło uzyskiwania neutronów. Widocznymi oznakami zatrucia jest gorączka, ustępująca po dobie lub dwóch. Znacznie poważniejsze jest upośledzenie układu oddechowego. Beryl jest wyjątkowo niebezpieczny dla kobiet i dzieci, a w jeszcze większym stopniu dla płodu, ponieważ może powodować jego deformację.

Schorzenia wywołane metalami ciężkimi uznawane są za choroby cywilizacyjne. Można ich uniknąć zwracając uwagę na to, co się je i pije oraz w jakich warunkach i otoczeniu się żyje.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas