Sól fizjologiczna stosowana w zespole suchego oka to błąd!

Sól fizjologiczna to jałowy, 0,9 proc. roztwór, który znajduje wiele zastosowań. Używana jest do przemywania dziecięcych oczu i nosków, inhalacji czy oczyszczania skaleczeń i ran. W okulistyce jest bezpiecznym środkiem do przepłukania oka, gdy dostanie się do niego ciało obce, np. rzęsa czy piasek, oraz działa wspomagająco w leczeniu zapalenia spojówek.

Sól fizjologiczną warto stosować w zapaleniu spojówek
Sól fizjologiczną warto stosować w zapaleniu spojówek123RF/PICSEL

Jednak sól fizjologiczna wciąż błędnie jest stosowana w zespole suchego oka. Dlaczego? Wyjaśnia dr Małgorzata Zaraś.

Jak to działa?

Roztwór soli fizjologicznej zwilża jedynie powierzchnię oka. Kontrowersyjne jest stosowanie tego preparatu jako substancji nawilżającej w zespole suchego oka. To poważna choroba związana z zaburzeniem równowagi powierzchni oka, wynikającej ze zmniejszonej produkcji łez lub nadmiernego ich odparowywania. Zapuszczona sól fizjologiczna tylko chwilowo zwilża i odświeża, ale jej regularne stosowanie może zaburzyć naturalny film łzowy.

Poza tym kropla wodnego roztworu nie utrzymuje się długo na powierzchni oka - odparowuje i odpływa do dróg łzowych po kilku mrugnięciach. Jeśli miałaby być skuteczna, nawilżanie trzeba by było powtarzać bardzo często. To natomiast przyczyniłoby się do "zmywania" z powierzchni oka  trójwarstwowego filmu łzowego.

Prawidłowe leczenie zespołu suchego oka

Należy stosować krople nawilżające. Często jako pierwsze lekarz przepisuje pochodne hialuronianu, który jest naturalnym składnikiem łez. Preparat nie powinien zawierać konserwantów, które zwykle uczulają i wysuszają gałkę oczną. Jeśli krople nawilżające nie przynoszą ulgi, to okulista często po badaniu zaleca emulsje jednocześnie nawilżające i natłuszczające gałkę oczną.

W leczeniu tego schorzenia ważną rolę odgrywa też stan zapalny powierzchni oka, obecnie łagodzony preparatami ze sterydem. Nie należy się go obawiać. Z odpowiednio dobranymi kroplami szybko poprawia jakość nawilżenia powierzchni oka.

W zespole suchego oka warto stosować krople nawilżające
W zespole suchego oka warto stosować krople nawilżające123RF/PICSEL
Zwykły sok z buraka rozwiąże poważny problemInteria.tv
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas