Sposoby na małe rany i skaleczenia
Mogą zagoić się szybciej i bez żadnych powikłań.
Poślinić, przemyć wodą, może spirytusem? Jak postąpić z niewielkim skaleczeniem lub otarciem skóry? Gdy rana jest duża, jest w niej ciało obce, rana jest zanieczyszczona (zwłaszcza ziemią, bo to zagrożenie tężcem) - lepiej idź do lekarza. Niewielkie skaleczenia i otarcia można opatrzyć samodzielnie. Najlepiej przemyć je środkiem dezynfekującym, ale nie spirytusem ani wodą utlenioną. Lepiej także ich nie ślinić. Jeżeli rana w ciągu dwóch dni nie goi się, zaleca się wizytę u lekarza, bo prawdopodobnie doszło do zakażenia. Gdy od rany "idzie" czerwona pręga w kierunku węzłów chłonnych, tym bardziej należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nie wolno też zwlekać z wizytą na pogotowiu, gdy oprócz niegojącej się rany pojawią się poty, dreszcze i gorączka. Znasz zioła i domowe specyfiki, które skutecznie przyspieszą gojenie się ran? Oto kilka z nich.
Pasta do zębów
Ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze. Dlatego z powodzeniem można posmarować nią niewielkie otarcie i rankę, pod warunkiem, że nie jest to rana krwawiąca. Cienką warstwą pasty do zębów posmaruj skórę i zostaw na całą noc. Pasta osuszy ranę, przyspieszy jej gojenie, zadziała też odkażająco.
Nowoczesne środki do dezynfekcji ran
Octenisept, Asept, Octedin, Prontosan - nowoczesnych środków do dezynfekcji ran jest wiele. Kosztują od 5 do 23 zł. W domowej apteczce powinny zastąpić tradycyjny spirytus i wodę utlenioną - dezynfekcja nimi skaleczeń i otarć może spowodować uszkodzenia tkanek wewnętrznych.
Ziołowe okłady, nalewki, napary i olejki
Olejek z drzewa herbacianego ma doskonałe właściwości antyseptyczne, zwalcza bakterie i grzyby. Posmaruj nim zagojoną ranę, gdy wokół strupka skóra jest zaczerwieniona. Możesz też posmarować nim skórę wokół świeżej i już oczyszczonej rany.
Napar lub nalewka z nagietka. Nagietek słynie z właściwości bakteriobójczych. Stosuj go zewnętrznie: naparem (1 łyżeczka na 200 ml wrzątku) lub nalewką przemywaj trudno gojące się rany i otarcia.
Napar z rumianku działa antyseptycznie i ściągająco. Przemywaj nim niewielkie rany.
Okład z liści babki lancetowatej. Umyte, sparzone liście należy zmiażdżyć, wycisnąć z nich sok. Gazik nasącz sokiem z liści babki i przyłóż do skóry.
Zobacz także: