Sposoby na menopauzę
Na uderzenia gorąca i nocne poty pomogą kuracje z olejem z wiesiołka, i herbatka z kozieradki, a na wahania nastrojów – napar z niepokalanka.
Nie każda kobieta w czasie menopauzy może stosować HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Nie zaleca się jej zwłaszcza paniom chorującym na nowotwory i obciążonym genetycznie (zachorowanie u mamy, babci). HTZ nie jest też wskazana u kobiet cierpiących na chorobę zakrzepowo-zatorową oraz otosklerozę, czyli nieprawidłowy zrost kostek słuchowych osłabiających słuch.
W takich przypadkach pozostaje skorzystanie z naturalnych metod, które działają podobnie jak HTZ, ale warunkiem odczuwalnych efektów jest stosowanie ich regularnie i przez dłuższy czas.
Olej z wiesiołka
Jedną łyżeczkę dziennie dodawaj do sałatek lub pij po posiłku. Stosuj go na zimno, nie podgrzewaj. Jest źródłem naturalnych estrogenów i reguluje gospodarkę hormonalną. Łagodzi zaczerwieniania twarzy i uderzenia gorąca. Dodatkowe zalety to: poprawa samopoczucia, złagodzenie, rozdrażnienia i zatrzymanie wody w organizmie. Olej z wiesiołka zawiera też witaminę E, która dba o skórę.
Czerwona koniczyna
Weź kąpiel w ich naparze. Garść kwiatów zalej dwoma litrami wrzącej wody i parz pod przykryciem 30 minut. Następnie przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Taka kąpiel powinna trwać 15 minut. Rób ją trzy razy w tygodniu.
Korzenne przyprawy
Pij z nich napar. Wymieszaj równe części sproszkowanych: kolendry i kminu rzymskiego oraz zmiażdżonych nasion kopru włoskiego. Odmierz łyżkę mieszanki, zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 10 minut. Pij po śniadaniu, po objedzie i po kolacji.
Niepokalanek
Pij łyżeczkę nalewki dwa razy dziennie. Pół szklanki zmielonych suszonych owoców zalej 1/2 szklanki 40-proc. czystej wódki. Po siedmiu dniach przecedź przez filtr do kawy. Pij jedną łyżeczkę dwa razy dziennie, po śniadaniu i po kolacji.
Szałwia
Pij szklankę naparu dziennie. Czubatą łyżeczkę ziół lub świeżych liści zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Łagodzi nadpotliwość.
Herbatka z nasion kozieradki
Jak ją przygotować? Łyżeczkę suszonych nasion namocz w szklance zimnej wody. Zostaw na noc. Rano zagotuj i odcedź. Gdy napar lekko przestygnie, wypij. Pij dwie szklanki dziennie przez osiem tygodni. Proponowana przez nas herbatka pomaga zapanować nad jednym z najgorszych, zdaniem wielu kobiet, objawów menopauzy - uderzeniami gorąca.
Ćwiczenia
Ćwicz trzy razy w tygodniu po 30 minut. Najlepszą porą na aktywność fizyczną jest popołudnie, cztery godziny przed snem. Ruch jest bezcenny: łagodzi stany depresyjne, drażliwość i ułatwia zasypianie. Chroni też przed miażdżycą, nadciśnieniem i osteoporozą, czyli chorobami, na które jesteśmy szczególnie narażone w czasie menopauzy.
Zobacz także: