Reklama

Reklama

Sposoby na poprawę humoru

Ruch, dobra komedia, ale też czekolada i dziurawiec.

Coraz krótsze, chłodne i pochmurne dni sprawiają, że najchętniej zostałabyś w domu. Zamiast wracać do domu spacerem, myślisz tylko o tym, żeby jak najszybciej przyjechał autobus. Jesteś zmarznięta i zła. Dopada cię przygnębienie. Bez wyraźnego powodu czujesz się zmęczona i rozdrażniona. To sezonowa depresja. Słońce i ruch. Zdaniem badaczy jesiennym smutkom winny jest niedobór światła słonecznego. Zwykle czas, gdy jest jasno, spędzamy w pracy, przy sztucznym oświetleniu. Promienie słoneczne mają natomiast wpływ na wydzielanie hormonów, które są odpowiedzialne za nasz nastrój.

Reklama

Dlatego przynajmniej w weekend, nawet jeśli aura nie jest najlepsza, warto wybrać się na jesienny spacer. Ruch stymuluje produkcję endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Poza tym znamy też inne sposoby na jesienne smutki...

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb zalecany jest w leczeniu depresji szczególnie u starszych osób. Poprawia bowiem przepływ krwi w organizmie (co często leży u podstaw depresji seniorów). W aptekach znajdziesz preparaty zawierające ekstrakty z miłorzębu. Dla poprawy nastroju przyjmuj ok. 40 mg wyciągu 3 razy dziennie.

Czekolada

Gdy odczuwasz pogorszenie nastroju, sięgnij po kawałek gorzkiej czekolady. Pobudza ona wydzielanie serotoniny. Pomocny może też być banan. Zawiera cukry proste i węglowodany, które szybko dostarczają komórkom energii. Poza tym bogaty jest w witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na nasz system nerwowy. Pamiętaj jednak, że oba produkty pomagają na krótko.

Dziurawiec

Reguluje poziom serotoniny w organizmie, dzięki czemu wraca nam dobry nastrój. Przygotuj olej z dziurawca. Trzy garście kwiatów tego ziela rozgnieć w moździerzu i zalej oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. Trzymaj przez sześć tygodni w nasłonecznionym miejscu. Pij 1-2 łyżeczki dziennie.

Arcydzięgiel litwor

Koi nerwy, uspokaja niemal tak skutecznie jak waleriana. Dlatego arcydzięgiel stosuje się przy stanach depresyjnych i bezsenności. 200 g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla zalej 2 l wrzątku, odstaw na 20 min. Potem przecedź i wlej do wody kąpielowej. Taka kąpiel uspokaja, łagodzi napięcie i poprawia nastrój.

Świat i Ludzie 44/2011

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy