Sprawdź, dlaczego boli cię głowa
Choć od czasu do czasu wszystkim dokucza, nie można go lekceważyć. Tak organizm daje sygnał, że zaczyna chorować.
Jeśli ból głowy zdarza się coraz częściej, to może być groźne. W zależności od jego rodzaju, możesz wstępnie ocenić przyczynę.
Ból w okolicach potylicy, czyli z tyłu głowy
Objawy: zwykle dokucza rankiem (wtedy ciśnienie jest najwyższe). Towarzyszą mu dzwonienie lub szum w uszach oraz ogólne pobudzenie. Diagnoza: nadciśnienie.
To możesz zrobić: Co najmniej przez 10 dni mierz regularnie ciśnienie - rano i wieczorem (przyjmuje się, że wartości powyżej 140/90 mmHg to już nadciśnienie). Zwróć uwagę na dietę i styl życia. Ogranicz sól oraz więcej się ruszaj. Unikaj odchylania głowy do tyłu. Jeśli pomiary nie poprawią się, idź do lekarza z notatkami. Nieleczone nadciśnienie prowadzi m.in. do udaru mózgu i miażdżycy.
Ból z tyłu głowy, promieniujący aż po barki
Objawy: najczęściej pojawia się, gdy odchylamy głowę ku tyłowi.
Diagnoza: Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
To możesz zrobić: jeśli problem jest przewlekły i uporczywy, skonsultuj się z ortopedą. Warto też udać się do fizjoterapeuty, aby pokazał, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia wspomagające. Pomocny jest też masaż i unikanie siedzenia w jednej pozycji.
Jednostronne bóle głowy plus bóle gałek ocznych
Objawy: pojawiają się zaburzenia widzenia i łzawienie oczu, zmniejsza się ostrość widzenia. Mogą też wystąpić nudności i wymioty.
Diagnoza: jaskra. To możesz zrobić: Koniecznie idź do okulisty. Bezbolesne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego pozwoli szybko wdrożyć leczenie i zapobiegnie jej rozwojowi, bo na chwilę obecną jaskry nie da się wyleczyć. Nieleczona prowadzi do utraty wzroku.
Ból obejmujący okolice nosa, policzków i środek czoła
Objawy: zaburzenia węchu, trudności w oddychaniu, zatkany nos i gęsty katar.
Diagnoza: zapalenie zatok To możesz zrobić: W domu warto zrobić płukanie zatok, by oczyścić je z bakterii i wirusów. W aptece kupisz specjalne zestawy (ok. 20 zł).
IK