Stan zapalny błędnika

Od dłuższego czasu nie możesz pozbyć się szumu w uszach, boli cię głowa i masz problem z utrzymaniem równowagi? Nie zwlekaj z wizytą u laryngologa!

123RF/PICSEL

Zapalenie błędnika to wyjątkowo groźna choroba, gdyż obejmuje wszystkie elementy ucha wewnętrznego (tj. przedsionek, błędnik przedsionkowy i ślimakowy oraz trzy kanały półkoliste).

Łatwo może się rozprzestrzenić na wnętrze czaszki, prowadząc m.in. do zapalenia opon mózgowych, ropnia móżdżku, trwałego uszkodzenia narządu równowagi oraz głuchoty. Stan zapalny błędnika zazwyczaj jest efektem przeciągającego się stanu zapalnego ucha środkowego, ale może on towarzyszyć również zakażeniu wirusami świnki, różyczki i ospy wietrznej.

Jego najczęstszymi objawami mogą być np. uczucie przemęczenia, zaburzenia równowagi, szumy w uszach, pogorszenie słuchu, nudności i wymioty. Gdy je zaobserwujesz, koniecznie udaj się na ostry dyżur otolaryngologiczny.

Nie wolno bowiem doprowadzić do rozszerzenia się stanu zapalnego.

Jak leczyć tę chorobę?

Leczenie stanu zapalnego błędnika zwykle odbywa się w warunkach szpitalnych. Polega ono przede wszystkim na dożylnym podawaniu antybiotyków. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić przeprowadzenie drenażu ucha środkowego, żeby ułatwić odpływ zalegającej w nim wydzieliny. Natomiast najpoważniejsze przypadki wymagają ingerencji chirurgicznej - mastoidektomii albo labiryntektomii.

Honolulu - pomysł na wspaniałe wakacjeStyl.pl
Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas