Świeży sok lekarstwem

​Koniecznie wykorzystaj wiosenne zioła, gdy twoje ciało szpecą kurzajki lub brodawki. Smarowanie takich zmian skórnych sokiem pozyskanym ze świeżych ziół zalecają dermatolodzy. Poznaj doskonałe naturalne właściwości jaskółczego ziela oraz mniszka lekarskiego.

Sok roślin może podrażnić oczy, dlatego zachowaj ostrożność
Sok roślin może podrażnić oczy, dlatego zachowaj ostrożność123RF/PICSEL

Gdy dokucza ci łupież, wypadają włosy, warto wykorzystać świeży sok z korzenia łopianu. Na łące znajdziesz także zioła, których sok (z liści, korzeni) skutecznie złagodzi skutki ukąszenia owadów, także stłuczenia, otarcia, siniaki i oparzenia.

Korzeń łopianu

Stosuje się go zewnętrznie na wysypkę, świąd, także łojotok skóry głowy, by ograniczyć zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów. Sok wyciśnięty ze świeżo startego korzenia łopianu łagodzi także obrzęki. Po rozcieńczeniu przegotowaną wodą można przemywać nim skórę (zmniejsza trądzik) i robić okłady na czyraki.

Łodyga glistnika

Po przełamaniu łodygi glistnika jaskółczego ziela pokaże się biały sok. Posmaruj nim skórę w miejscu, gdzie są brodawki, kurzajki. Nie stosuj go na skórę pod oczami, pod nosem i wokół ust. Świeży sok z glistnika ma właściwości drażniące, nie powinien mieć kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Sokiem tym nacieraj kurzajki i brodawki 2-3 razy dziennie i zaklej plastrem. Czasem znikają już po pierwszym zastosowaniu, niekiedy trzeba czynność powtarzać wiele razy. Po każdym zabiegu umyj ręce.

Podbiał pospolity

Jest popularnym chwastem o kwiatach podobnych do mniszka lekarskiego, ale innych liściach. Można go stosować na podrażnienia i otarcia skóry, oparzenia, stłuczenia, siniaki oraz na bąble powstałe po ukąszeniu owadów.

Łodyga mniszka lekarskiego

Podobne działanie do soku z glistnika ma także sok z mniszka lekarskiego. Działa delikatniej, ale smarując nim skórę dotkniętą brodawkami lub kurzajkami, również należy uważać, by sok nie dostał się do oczu i błon śluzowych. Sokiem z przełamanej łodygi smaruj kurzajki i brodawki kilka razy dziennie.

Pamiętaj, jeśli sok z glistnika lub mniszka przypadkiem dostanie się do oczu, przemyj je natychmiast wodą.

Zobacz także:

Ósma edycja plebiscytu Stylowy Kosmetyk za nami!Styl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas