Sześć sposobów na to, by wyjść z anemii

Masz niepokojące wyniki badań? Wszystko wskazuje na anemię? Oto, jak możesz z niej wyjść.

123RF/PICSEL

Sześć sposobów na to, by wyjść z anemii

2. Kiwi
Ten owoc uznawany jest za najlepsze źródło witaminy C. A ta z kolei pomaga lepiej przyswajać żelazo w organizmie i chroni przed jego szybką utratą. Badania udowodniły, że dodanie jednego kiwi do porannej porcji płatków śniadaniowych korzystnie wpływa na wchłanianie żelaza u kobiet z jego niedoborem. Co więcej, jedzenie tych owoców jest lepsze niż zażywanie suplementów z witaminą C! Należy spożywać je 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej sięgnąć po te z upraw bio, bo nie zawierają toksycznych pestycydów.
1. Kozieradka
Wyglądem przypomina koniczynę, a jej owocem jest długi strąk. Skrywa on nasiona, które są surowcem leczniczym. Mają w sobie m.in. witaminy (PP, H, B1) i biopierwiastki (np. fosfor, sód, żelazo, wapń), które regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu. Zwiększają też produkcję czerwonych krwinek. Dlatego warto łyżeczkę lekko utłuczonych nasion zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20-30 minut do naciągnięcia. Napój należy przecedzić i wypić - najlepiej co 2 dzień po śniadaniu.
5. Czarny sezam
Doskonale radzi sobie z likwidowaniem anemii, ponieważ jego ziarna zawierają sporą ilość żelaza. Jest również bogaty w naturalne witaminy i minerały, jak np. cynk, mangan, miedź, magnez i witaminy z grupy B. Ma znacznie więcej cennych substancji niż popularniejszy w naszej kuchni sezam biały. Jednak zanim po niego sięgniesz, mocz go w przegotowanej wodzie przez 2-4 godziny, (na 1/2 szklanki nasion przypada szklanka wody). Można posypywać nimi kanapki, sałatki, gotowane warzywa czy zupy. Bardzo dobrze komponuje się z makaronami oraz ryżem.
4. Pokrzywa
Ten chwast zawiera, m.in. sole mineralne, garbniki, witaminę K, kwasy organiczne i tłuszczowe. Dzięki tym składnikom ułatwia wchłanianie żelaza. Dlatego warto pić każdego dnia (np. po południu) herbatkę z pokrzywy: łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, odstaw na 10 minut do zaparzenia, przecedź i wypij. Możesz też stosować sok z pokrzywy (do kupienia w aptekach). Działa intensywniej i szybciej daje efekty.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas