Ucisk, który leczy

Często mylimy ją z akupunkturą - masażem za pomocą cieniutkich igiełek wbijanych w określonego punkty naszego ciała. Tymczasem akupresura to po prostu masaż tych punktów opuszkami palców.

Chińscy medycy twierdzą, że nasz organizm funkcjonuje dzięki energii życiowej, chi
Chińscy medycy twierdzą, że nasz organizm funkcjonuje dzięki energii życiowej, chi123RF/PICSEL

Jest starszą siostrą akupunktury i podobnie jak ona pochodzi z Chin. Niektórzy twierdzą, że na ból i choroby często jest bardziej skuteczna niż nowoczesna medycyna.

Dostarczają tlen

Chińscy medycy twierdzą, że nasz organizm funkcjonuje dzięki energii życiowej, chi. Energia ta płynie przez specjalne kanały, zwane meridianami. Każdy z meridianów odpowiada za pracę konkretnego organu. Gdy przepływ energii przez któryś z meridianów jest zaburzony, połączony z nim organ zaczyna niedomagać. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele - stres, niewłaściwa postawa, zmęczenie.

Co zrobić, gdy w meridianach powstanie taki energetyczny zator? Trzeba znaleźć miejsce, w którym ten zator się usadowił i go odblokować. Takich miejsc, które służą do uwolnienia energii jest aż 361. Punkty te leżą wzdłuż meridianów. Jak je znaleźć? Fachowiec zrobi to szybko, bo zna mapę tych punktów na ciele. Ale i ty możesz to zrobić w prosty sposób.

Miejsce na ciele, w którym podczas ucisku czujesz ból jest tym właśnie punktem. Stymulacja punktów akupresurowych sprawia, że podporządkowany im narząd zdrowieje. Poznaj, które punkty należy uciskać, by pozbyć się bólu.

Na ból głowy

Ból głowy - masuj punkt leżący z tyłu głowy, w zagłębieniu poniżej linii włosów. Jeśli głowa boli tylko w okolicach skroni, uciskaj miejsce na skroni, w którym odczuwasz ten ból. Jeśli głowa boli na czubku, pomoże ucisk punktu znajdującego się na stopie, mniej więcej w jednej trzeciej jej długości.

Ból zatok - uciskaj punkt znajdujący się pomiędzy brwiami.

Migrena - uciskaj punkt, znajdujący się między kciukiem i palcem wskazującym.

Ból karku - gdy dokucza ci ból kręgosłupa szyjnego albo poranna sztywność karku, uciśnij punkt, znajdujący się na przedramieniu w odległości 5 cm od nadgarstka.

Ból krzyża - w miejscu, gdzie zaczyna się kość krzyżowa znajdź dwa punkty po obu stronach kręgosłupa i uciskaj je oraz masuj na przemian kciukami obu dłoni przez ok. 5 min.

Ból miesiączkowy - złagodzisz, uciskając trzy punkty na linii brwi. Trzy palce rozłóż na linii brwi i uciskaj przez 5 minut. Następnie środkowy palec przesuń o centymetr w górę i uciskaj przez minutę.

Ból zęba - znajdź punkt między nosem a górną wargą i uciskaj go przez minutę. Po krótkiej przerwie znów uciskaj. Powtarzaj taki pulsacyjny ucisk przez 5 min.

Ból żołądka (spowodowany stresem) - złagodzi ucisk dwóch punktów jednocześnie: pierwszy znajduje się tuż pod mostkiem, a drugi o szerokość kciuka pod nim. Uciskaj oba punkty przez 5 min.

Zmęczenie, brak energii - uciskanie punktu, który znajduje się 2 cm od nasady dłoni, po jej wewnętrznej stronie. Pamiętaj, że jeśli jakiś narząd choruje, w czasie uciskania przyporządkowanego mu punktu poczujesz w tym miejscu ból.