Udrożnij nos i zatoki
Naturalnie i bez skutków ubocznych
Zwykły katar bardzo uprzykrza życie, a przy skłonności do zapalenia zatok może także skończyć się poważną infekcją. Katar jest naturalną reakcją obronną ułatwiającą pozbycie się chorobotwórczych intruzów - wirusów. To one najczęściej wywołują nieżyt nosa powodując zapalenie błony śluzowej. Możesz sprawić, że organizm pozbędzie się ich szybko i skutecznie.
Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy: drapanie w gardle, kichanie, wodnisty katar - od razu zrób inhalacje (działają antywirusowo i antybakteryjnie, udrażniają i nawilżają błonę śluzową). Przygotuj syrop z chrzanu, cebuli i czosnku. Nos nawilżaj hipertonicznym roztworem soli morskiej w sprayu. Gdy często zapadasz na zapalenie zatok, pomogą irygacje nosa i zatok.
Do płukania
Na rynku jest wiele produktów do irygacji nosa i zatok. Przygotowanym roztworem udrażnia się nos, przykładając ujście butelki do jednej dziurki nosa i tłocząc wodę tak, by wypłynęła drugą dziurką. Jest to skuteczne, ale nie dla każdego przyjemne.
Spray do nosa
Zamiast kropli do nosa (np. z xylometazoliną), które często wysuszają błonę śluzową, używaj hipertonicznego roztworu soli morskiej w sprayu. Taki roztwór soli morskiej również obkurcza obrzmiałą śluzówkę, ale niewysusza jej. Hipertoniczny roztwór można stosować tak długo, jak trwa katar, krople do nosa - tylko 5 dni.
Czosnek i chrzan
Pokrój cebulę lub czosnek, możesz też zetrzeć na tarce chrzan i... wdychaj powoli ulatniające się lotne substancje. Doskonale udrażniają one zatkany katarem nos. Jeśli zbyt mocno podrażniły one oczy, przerwij inhalację. Z pokrojonych i startych warzyw możesz przygotować syrop na przeziębienie (dodaj kilka łyżeczek miodu, wymieszaj i odstaw na kilka godzin).
Olejek sosnowy
Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (sosnowego i/lub eukaliptusowego) udrożnią zatkany nos, działają przeciwgorączkowo, antywirusowo i antybakteryjnie. Olejek sosnowy ma także właściwości wykrztuśne, ułatwiające usuwanie wydzieliny.
42/2016 Świat i Ludzie