Reklama

Reklama

Uff, jak gorąco!

Najlepiej czujemy się w temperaturze 18-24 st. C. Gdy termometry pokazują ok. 30 st. C, spada nam ciśnienie, serce zaczyna bić szybciej, ale mniej krwi trafia do mózgu. Zaczyna być groźnie!

Upały najbardziej szkodzą osobom starszym i dzieciom, ale także otyłym, niskociśnieniowcom, chorym na serce, cukrzycę i nadczynność tarczycy. Uważać również powinni chorzy biorący leki uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i na chorobę Parkinsona.

Chroń się!

Najbardziej narażeni na udar cieplny jesteśmy w dni słoneczne, gdy temperatura w cieniu przekracza 30 st. C. Jednak zagrożenie jest równie duże w dni pochmurne, lecz upalne, o dużej wilgotności powietrza i bezwietrzne. Gdy powietrze niemal się klei, może załamać się nasz system termoregulacji. Wtedy trzeba jak najszybciej się schłodzić.

Reklama

Jedz owoce

Arbuz zawiera aż 92 proc. wody, dlatego najlepiej ze wszystkich owoców gasi pragnienie. Dzięki kwasom jabłkowym i cytrynowym ma słodkawy, orzeźwiający smak.

Liż lody

Znakomicie chłodzą i są takie pyszne! To także jeden z mniej kalorycznych deserów (kulka ok. 50 kcal). Dzieje się tak dlatego, że aż 30-35 proc. każdej gałki stanowi woda. Jeżeli jednak obawiasz się o linię, zawsze możesz wybrać sorbety.

Pij dużo wody

Najlepsza jest mineralna, z potasem lub sodem. Znakomicie orzeźwia dodanie do wody listków świeżej mięty.

Włącz wentylator

Nie unikaj przeciągów. Każdy ruch powietrza, czy to wiatr, czy powiew wentylatora, unosi ze sobą nadmiar ciepła i chłodzi ciało.

Ubranie chłodzące

Ubieraj się lekko i przewiewnie. Im strój bardziej skąpy, tym więcej ciepła udaje się nam wypromieniować. Gdy tylko możesz, chodź boso.

JOG

Tele tydzień 25/2011

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: upał | lato | Słońce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy