Ukąszenia komarów
Choć na początku lata było ich niewiele, teraz odrabiają zaległości i atakują na potęgę. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie złagodzisz uporczywe swędzenie.
Kostki lodu. Ulgę przyniesie przyłożenie kostki lodu albo mrożonki wyjętej z zamrażalnika. Zmniejszy to stan zapalny i ograniczy związane z nim swędzenie, a to pomoże uniknąć rozdrapania i zainfekowania ranki.
Aktywny węgiel. Zaczerwienienie ustąpi szybciej również wtedy, kiedy zaaplikujesz na nie węgiel aktywny rozpuszczony w wodzie. Taką mieszankę przykryj gazą i pozostaw na chorym miejscu nawet na kilka godzin (np. na noc).
Domowe okłady. Pomoże też przykładanie plastra cytryny, ziemniaka lub cebuli oraz zrobienie okładu z gazy zamoczonej w occie. Swędzenie złagodzi też roztarta w palcach i przyłożona do skóry natka pietruszki lub zerwany na łące listek babki lancetowatej - sok z tej rośliny zmniejszy swędzenie.
Preparaty z apteki. Miejsce po ugryzieniu możesz też posmarować preparatem, który ma działanie antyhistaminowe - ogranicza reakcję alergiczną i zmniejsza świąd. Wybierając się do lasu, parku czy na łąkę koniecznie zabierz ze sobą repelenty chroniące odstraszające owady. Ochronią przed ukąszeniem.
Uwaga! Niektóre osoby na ukąszenie komara reagują silniej. Pojawia się u nich tzw. bąbel pokrzywkowy. Może zbierać się w nim płyn, miejsce wokół ukąszenia robi się czerwone i gorące. Wówczas warto zażyć doustnie lek antyhistaminowy i posmarować zmienione miejsce maścią z hydrokortyzonem (bez recepty).