Uwaga! Rozpoczęła się inwazja kleszczy

Inwazje kleszczy rozpoczynają się wraz ze wzrostem temperatury, a więc najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Dlatego warto właśnie teraz zadbać o zdrowie naszych pupili.

Sezon na kleszcze rozpoczęty
Sezon na kleszcze rozpoczęty123RF/PICSEL

Styl.pl: Dlaczego warto zabezpieczać zwierzęta przed kleszczami?

Sebastian Dadej, lek. wet., kierownik Centrum Klinicznego "Zakopiańska-Wet":- Przede wszystkim dlatego, że są one wektorami (przenosicielami) bardzo ciężkich, czasem śmiertelnych chorób dla naszych zwierząt. Należy pamiętać, że każda metoda zabezpieczenia przed kleszczami ma swój okres działania i musi być na tyle często powtarzana, by zapewnić stałe zabezpieczenie w sezonie kleszczowym. Taki sezon to czas, kiedy występują temperatury dodatnie na zewnątrz, a ten się już rozpoczął.

- Głównie choroby odkleszczowe z jakimi mamy do czynienia w naszym kraju to, w zależności od regionu: babeszjoza występująca powszechnie w województwie warmińsko-mazurskim, mazowieckim czy lubelskim; anaplazmoza występująca często np. w województwie małopolskim; borelioza - występująca w wielu regionach.

- Niezabezpieczone przed kleszczami zwierzęta oprócz tego, iż same narażone są na wymienione choroby, stają się zagrożeniem również dla nas. Kleszcze mogą traktować je, jako środki lokomocji, aby przedostać się do naszych domów, a tym samym do nas - ludzi. W związku z tym sami jesteśmy narażeni na choroby odkleszczowe - boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu - które są dla nas bardzo groźne.

Jak zatem skutecznie zabezpieczać swoje zwierzaki?

- Od lat dostępne są na rynku środki przeciwkleszczowe w postaci płynu nakrapianego na skórę tzw. spot-on. Niestety, skuteczność tych preparatów w ostatnim czasie zmalała, dlatego mamy dziś dostępne na rynku obroże przeciwkleszczowe działające do 8 miesięcy oraz popularne w ostatnim czasie tabletki przeciw kleszczom, działające od jednego do trzech miesięcy w zależności od konkretnego preparatu.

- Wydaje się, że te ostanie (tabletki) na dzień dzisiejszy wykazują najlepszą skuteczność ze względu na fakt, iż substancje w nich zawarte nie były tak powszechnie używane i dla kleszczy są to nowe, nieznane im trucizny. Pamiętajmy również o tym, że zabezpieczając nasze czworonogi przed kleszczami, zabezpieczamy je również przed pchłami.

O czym pamiętać, gdy zdecydujemy się samemu usunąć kleszcza?

- Nie należy usuwać kleszcza palcami, ponieważ istnieje duże ryzyko niecałkowitego jego usunięcia. Używajmy do tego pęsety. Złapmy kleszcza przy samej skórze i wyciągajmy go bez kręcenia. Można również użyć specjalnie przygotowanych do tego kleszczołapek dostępnych w sklepach zoologicznych oraz u lekarzy weterynarii - wówczas postępujmy zgodnie z instrukcją obsługi.

Kiedy z kleszczem na zwierzęciu należy udać się do lekarza weterynarii?

- Do lekarza weterynarii należy zgłosić się w sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach, aby samemu wyciągnąć kleszcza lub, gdy nie jesteśmy pewni, że udało nam się usunąć kleszcza w całości.

Po czym poznać odkleszczowe choroby u czworonogów? Jakie są pierwsze objawy?

- Pierwszymi objawami chorób odkleszczowych jest apatia, osowiałość zwierzęcia, takie zwierzę nie ma ochoty się bawić, jest smutne, ewidentnie źle się czuje. Nie ma ochoty jeść, może wykazywać zwiększone pragnienie. W zależności od choroby, jaką zarażone zostało nasze zwierzę od kleszcza, objawy mogą być różne, ale głównie są to objawy wskazujące na gorączkę u zwierzęcia, czasem pojawiają się "kulawizny wędrujące" - czyli zwierzę kuleje raz na jedną kończynę, raz na drugą . Tak zachowuje się przy anaplazmozie oraz boreliozie.

- Przy babeszjozie może występować krwiomocz czyli ciemne zabarwienie moczu. Jeśli obserwujemy takie objawy u naszych pupili powiązane z obecnością u niego kleszcza w ostatnim czasie, możemy podejrzewać chorobę odkleszczową. Pamiętajmy jednak, iż często mamy do czynienia z chorobami odkleszczowymi, nawet gdy właściciel zwierzęcia nie odnotowuje obecności kleszcza u swojego czworonoga.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Zwiększa się aktywność kleszczyDostarczył infoWire.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas