Reklama

Reklama

W czym tkwi sekret szczęścia?

Badacze odkryli, że dawanie daje więcej radości niż branie. Bądźmy szczerzy, takich rad słucha się z pewnym niedowierzaniem. Bo jednak wolałoby się dostać.

Dlatego ten istotny element szczęścia kwitujemy często kiwaniem głową: tak, tak, dawanie jest dobre, jasna sprawa. I zapominamy. 

Terapeuci par mówią, że w naszych związkach wciąż toczymy spory o to, kto dostał więcej, i żądamy wymiany fifty-fifty. Dawanie kojarzy nam się z poświęceniem, a to z kolei z cierpiętnictwem. 

Jak więc miałoby nas uszczęśliwiać? 

- Jeśli daję i nie oczekuję nic w zamian, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś dostanę. Albo wdzięczność, albo radość w oczach, serdeczne słowo. Ale jest coś jeszcze: dając, "przeżywam siebie" jako dobrą, hojną osobę - zauważa Izabela Butniewicz-Folusiak. 

Reklama

Wolontariusze tylko pozornie pracują więc za darmo. To wielka nagroda czuć się szczodrym, pomocnym, a przede wszystkim sprawczym. Kto daje, zostaje obdarowany wzrostem poczucia wartości, budzą się jego aspiracje. To dlatego dawanie czyni nas szczęśliwymi.

- Kluczem jest świadoma decyzja, że daję nie dlatego, że muszę czy nie mam wyjścia. Daję, bo chcę dać - mówi ekspertka. - Wtedy nie przychodzi mi do głowy, że jestem ofiarą, osobą poświęcającą się. Przeciwnie, czuję się kochająca i życzliwa. 

Zobacz także:

Tekst pochodzi z magazynu

PANI
Dowiedz się więcej na temat: prezent

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy