W kurzą ślepotę uderz witaminą
Gdy zaczynasz gorzej widzieć o zmierzchu, musisz zacząć temu przeciwdziałać. Przyczyną ślepoty zmierzchowej, potocznie nazywanej kurzą ślepotą, jest najczęściej niedobór witaminy A.
Musisz włączyć ją do diety, jeśli po zmroku lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu widzisz znacznie gorzej niż w dzień, tracisz ostrość widzenia albo świat rozmywa ci się przed oczami.
Odpowiednia dawka witaminy A chroni siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Zabezpiecza przed kurzą ślepotą, ale też degeneracją plamki żółtej, zaćmą i jaskrą.
Dużo witaminy A znajdziesz w nabiale: pełnotłustym mleku, maśle, jajach; tłustych rybach morskich: łososiu, tuńczyku, sar dynkach, śledziach; tranie; warzywach: marchewce, pomidorach, brokułach, szpinaku, czerwonej papryce, batatach, natce pietruszki, sałacie, roszponce, groszku.
Zaburzenia wzroku mogą też mieć związek z niedoborem cynku i żelaza, dlatego włącz do diety orzechy, warzywa strączkowe, wątróbkę i czerwone mięso. Jak sprawdzić czy mam tę przypadłość?
Kurza ślepota jest poważną i postępującą wadą wzroku, która częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Nie zawsze jest spowodowana niedoborem witaminy A, może oznaczać poważne schorzenia, np. barwnikowe zapalenie lub zwyrodnienie siatkówki.
Sprawdź w prosty sposób, czy masz kurzą ślepotę. Jeśli po pięciu minutach spędzonych w ciemnej sali kinowej nie widzisz siedzącej obok ciebie osoby, pora wybrać się do okulisty! Nie potrzebujesz do niego skierowania od lekarza rodzinnego.
Przynajmniej raz w roku wykonuj badania oczu.
Z wizytą u okulisty nie zwlekaj szczególnie wtedy, gdy prowadzisz samochód - słabe widzenie w ciemności może doprowadzić do śmiertelnego wypadku.
Zobacz także: