Ważne pytania o koronawirusa
Ten groźny wirus dotarł już do Europy. Jak się przed nim chronić i co robić w przypadku ewentualnej epidemii?
Jak przenosi się wirus? Rozprzestrzenia się drogą kropelkową, zawsze, ilekroć zarażony kaszle i kicha.
Jakie są objawy? Typowy jest suchy, męczący kaszel i gorączka powyżej 38°C, kłopoty z oddychaniem, duszność, krótki oddech. Inne możliwe objawy to bóle mięśni i stawów, zmęczenie, rzadko: bóle głowy, gardła czy biegunka. Objawy występują zwykle między 2. a 14. dniem od momentu zakażenia.
Gdzie się zgłosić, jeśli podejrzewamy chorobę? Jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni mieliśmy kontakt z osobą, która podróżowała do rejonów objętych epidemią i mamy niepokojące objawy, trzeba zgłosić się do szpitala, najlepiej od razu na oddział chorób zakaźnych chorób zakaźnych. Nie na SOR! Jeśli nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, a mamy objawy sugerujące infekcję, należy zgłosić się do przychodni, do lekarza rodzinnego.
Jakie badania potwierdzą zakażenie? Każdy, kto trafi do szpitala z podejrzeniem zakażenia, ma bezpłatnie wykonywane specjalistyczne testy molekularne na obecność koronawirusa. Na wynik czeka się maksymalnie dobę.
Czy każda zakażona osoba wymaga hospitalizacji? Nie. Lekki przebieg zakażenia nie wymaga pobytu w szpitalu, tylko kwarantanny w domu.
Jakie kryteria świadczą o wyzdrowieniu? Pacjent opuszczający szpital nie może mieć śladu gorączki. Nie może mieć również innych objawów, w tym kaszlu. Musi też uzyskać negatywny wynik co najmniej dwóch próbek pobranych w odstępie 24 godzin.
Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?
Higiena osobista: Mycie rąk co godzinę mydłem pod bieżącą wodą minimum przez 20-30 sekund. Nie należy też dotykać nosa, ust, oczu rękami. Ważne jest też zachowanie odległości co najmniej metra od ludzi, którzy kaszlą i kichają. Wskazane jest też używanie chusteczek z alkoholem i żeli antybakteryjnych z alkoholem (min. 75%).
Płynami bakteriobójczymi należy dezynfekować telefon, klucze, karty kredytowe, portfel, klawiaturę komputera i myszkę, klamki, włączników prądu, długopisy. Często odkurzajmy. Co kilka godzin należy wietrzyć całe mieszkanie. Temperaturę należy utrzymywać między 18 a 22 stopnie Celsjusza.
Dbać o higienę jamy ustnej.
Trzeba zatroszczyć się o odporność organizmu: nie przemęczać się, pić dużo gorących płynów, wysypiać się (min. 8 godz.), ćwiczyć i wychodzić na spacery na powietrze, przyjmować dzienną dawkę wit. C w postaci tabletek lub owoców, jeść czosnek, cebulę, imbir, kurkumę, ograniczyć palenie tytoniu i picie alkoholu (osłabia), nie jeść surowych produktów (w wysokiej temperaturze wirus ginie).
Domowa kwarantanna
Oznacza pozostanie w domu przez okres, który zaleci lekarz. W przypadku obecnej epidemii to 14 dni. W tym czasie:
Nie możesz przyjmować żadnych gości i nie kontaktujesz się z innymi ludźmi. Jeśli jesteś samotna, poproś kogoś o zapasy niepsujących się artykułów spożywczych, zaopatrz się w jednorazowe chusteczki i sprawdź, czy masz wystarczająco dużo leków na receptę, których potrzebujesz, aby przetrwać 2 tygodnie bez wychodzenia z domu. Jeśli ktoś robi dla ciebie zakupy, niech je zostawia pod drzwiami.
Jeśli zachoruje ktoś z rodziny i ma zalecenie domowej kwarantanny, zostają nią objęci także pozostali domownicy. W tej sytuacji nie korzystaj ze wspólnego ręcznika, mydła, jedzenia. Przedmioty dotykane przez chorego myj środkiem dezynfekującym.
Ważne! Osoby, które poddały się kwarantannie przez 14 dni i nie wystąpiły u nich żadne objawy, mogą wrócić do normalnych obowiązków.