Whiplash – groźny uraz

Określany jest również jako smagnięcie biczem. Dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa. Powoduje m.in. ból i drętwienie w tej okolicy, a także zaburzenia równowagi i czucia w rękach.

Ten uraz nazywany jest smagnięcie biczem. Jest bardzoo niebezpieczny
Ten uraz nazywany jest smagnięcie biczem. Jest bardzoo niebezpieczny 123RF/PICSEL

Anna (40l) wybrała się z mężem autem na zakupy. Usiadła z przodu na miejscu pasażera. Nie przejechali nawet połowy drogi, gdy nagle rozległ się potworny huk. Inny pojazd uderzył w tył ich samochodu. Anna czuła, jak jej głowa wbija się w fotel, po czym gwałtownie "leci" do przodu.

- Nic ci się nie stało? - pytał nerwowo mąż.

- Nie, wszystko w porządku - odparła zszokowana.

Po załatwieniu sprawy z policją i ubezpieczycielem, Anna wróciła z mężem do domu. Bolała ją głowa.

- To pewnie ze stresu - uznała.

Jednak kilka godzin później doszły ból i sztywność szyi oraz karku, a także zawroty głowy, zaburzenia równowagi i widzenia. Następnego dnia, kiedy dołączyły szumy w uszach i drętwienie rąk, mąż zabrał Annę do szpitala. Lekarz wypytał ją o przebieg zdarzenia, zbadał manualnie obolałe miejsca, po czym skierował na rentgen kręgosłupa szyjnego, aby upewnić się, czy nie doszło do uszkodzeń kości, a także na rezonans magnetyczny w celu wykrycia ewentualnych zmian w tkankach miękkich. Kilka godzin później Anna wróciła do jego gabinetu. Lekarz przyjrzał się wynikom i oznajmił:

- To uraz komunikacyjny szyi zwany smagnięcie biczem lub whiplash. Wywołany jest gwałtownym, niekontrolowanym ruchem głowy, który przypomina swoim przebiegiem ruch bicza, stąd nazwa. Podczas wypadku samochodowego ciało poddane jest dużemu przeciążeniu. Często dochodzi do naciągnięcia, naderwania więzadeł i mięśni okolicy kręgosłupa szyjnego lub uszkodzenia dysku - to właśnie whiplash.

Objawy zwykle pojawiają się w ciągu doby, ale czasem kontuzja daje o sobie znać po latach

- Da się to wyleczyć, bo strasznie boli? - zaniepokoiła się Anna.

- Niezbędny jest odpoczynek i ograniczenie rotacji odcinka szyjnego, ale nie dłużej niż przez 7-14 dni. W tym czasie, jeśli wystąpi ostry ból, proszę stosować leki, które go ograniczą, czyli przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także miękki kołnierz ortopedyczny - odparł lekarz.

- Gdy dolegliwości ustaną, trzeba rozpocząć rehabilitację, aby zniwelować zesztywnienie szyi oraz przywrócić jej naturalne ustawienie. Wskazane są delikatne ćwiczenia mobilizujące ruch i stabilizujące kręgosłup. W zależności od przypadku trwa to kilka tygodni, miesięcy albo lat.

Co jeszcze zalecił lekarz?

Stopniowe przywracanie sprawności szyi poprzez serię masaży leczniczych, laseroterapię, elektroterapię i kinesiotaping.

Wspomagająco zażywanie preparatów z kwasem hialuronowym i kolagenem, które wpływają regenerująco na mięśnie i stawy.

Unikanie spania na brzuchu i korzystanie z poduszki ortopedycznej, która pomoże w prawidłowym ułożeniu kręgosłupa.

Warto zobaczyć

  • Smagnięcie biczem nie dotyczy poważnych uszkodzeń, jak złamania, urazy rdzenia i korzeni rdzeniowych. Odnosi się wyłącznie do łagodnych obrażeń tkanek miękkich.

  • Jeżeli po urazie wystąpią nudności, wymioty czy utrata przytomności - należy niezwłocznie prosić o pomoc lekarza. Jest to sytuacja alarmująca, sugerująca obecność krwiaka w wyniku stłuczenia mózgu.

  • Do takiego rodzaju urazu może dojść np. przy okazji skoków do zbyt płytkiej wody, przejażdżki kolejką w wesołym miasteczku, "pominięcia" stopnia na schodach i wszelkich sytuacji, gdy następuje gwałtowny, bezwładny ruch zgięciowo-wyprostny głowy.

Zobacz również:

Koty w niezwykły sposób oddziałują na ludziStyl.pl
Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas