Reklama

Reklama

Wzmocnij swoje kości

Napary i kąpiele pomogą oddalić ryzyko osteoporozy.

Nie bez powodu osteoporozę nazywa się cichą złodziejką kości. Kradnie bowiem tkankę kostną, długo nie dając żadnych objawów. Aż pewnego dnia źle postawiony krok kończy się złamaniem. I choć zanik kości można zahamować, odbudowanie utraconej tkanki jest bardzo trudne. Dlatego lepiej zapobiegać.

Skuteczna profilaktyka. Lekarze podkreślają, że ruch odgrywa istotną rolę w zapobieganiu osteoporozie już od najmłodszych lat. Im silniejsze i sprawniejsze mamy mięśnie, tym bardziej odciążamy kości.

Nie zapominaj też o odpowiedniej diecie, bogatej w nabiał i warzywa; np. kapusta jest bogatym źródłem boru, który pomaga podnieść stężenie estrogenów we krwi, a to one właśnie zabezpieczają kości. Wprowadź też do swego menu ryby: halibuta, sardynki, tuńczyka - są bogate w witaminę D, która pomaga przyswajać wapń.

Reklama

Skorupki jaj

Kilka jajek umyj gorącą wodą, a następnie rozbij je i pozostaw tylko skorupki. Same skorupki jeszcze raz umyj wrzątkiem i starannie wysusz. Sproszkuj je w młynku do kawy lub w moździerzu. Łyżeczkę proszku dosypuj do napojów lub potraw.

Sok z rzepy

Możesz go zrobić sama w domu, w sokowirówce lub kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Dziennie wypijaj pół szklanki takiego soku. Kuracja powinna trwać

miesiąc, możesz ją powtórzyć po 2-tygodniowej przerwie.

Prósz siana

Kilogram prószu zalej 5 l wody i zagotuj. Czekaj aż ostygnie. Przecedzony odwar wlej do wanny z wodą. Zanurz się w takiej kąpieli na 15 min. Temperatura wody w wannie nie powinna być wyższa niż 40° C. Możesz to robić nawet kilka razy dziennie.

Kłącze tataraku

Do garnka wsyp 100 g ziela macierzanki, po 25 g kłącza tataraku i kory dębu. Zalej 2 l wody i gotuj na wolnym ogniu przez pół godziny. Odstaw odwar na 15 min, by przestygł, przecedź go i wlej do wanny z ciepłą wodą. Kąp się nie dłużej niż 20 min.

Świat i Ludzie 39/2010

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje