Reklama

Z etykiety: Dwutlenek tytanu E 171

Znajduje się w składzie słodyczy, gum do żucia, lukrów, galaretek, dżemów, przypraw, sproszkowanych koncentratów napojów owocowych. Można go znaleźć także w kosmetykach: talkach, pudrach, kremach z filtrem.

Dwutlenek tytanu E 171 jest barwnikiem. Barwi na biało, nadaje błysk, jest także substancją zmętniającą. Poza żywnością i kosmetykami jest używany w przemyśle do barwienia farb, emalii, plastiku, papieru, włókien, a także atramentu.

Normy: Spożycie dwutlenku tytanu nie wymaga ograniczenia.

Wpływ na zdrowie:  Uważany jest za nieszkodliwy, jeśli jest stosowany jako dodatek do żywności. Związek ten jest bardzo słabo rozpuszczalny i przez to prawie nie jest wchłaniany w jelitach. W kontakcie ze skórą może spowodować podrażnienia. Zdaniem ekologów dwutlenek tytanu jest niebezpieczny, ale tylko jako składnik farb.

Reklama

Według dziennikarzy pisma "Atmospheric Environment" powierzchnie budynków (np. samoczyszczące się szyby czy elewacje), które zostały pokryte materiałami zawierającymi dwutlenek tytanu reagują ze znajdującymi się w powietrzu zanieczyszczeniami chemicznymi. Tworzą się wówczas niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy