Z etykiety: Dwutlenek węgla E 290
Znajdziemy go we wszystkich napojach gazowanych, piwie, winie musującym.
Dwutlenek węgla
E 290 CO2 jest gazem, który naturalnie występuje w przyrodzie. Jest to nieorganiczny związek chemiczny, bezbarwny i bezwonny. Wchodzi w skład powietrza i jest produkowany w procesach przemiany materii, m.in. przez rośliny (jest też wydychany przez ludzi). Powstaje w wyniku spalania, oddychania, fermentacji oraz utleniania substancji organicznych. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest cięższy od powietrza.
W laboratoriach CO2 otrzymuje się w wyniku prażenia węglanu wapnia, bądź działania kwasem na węglan. W przemyśle spożywczym ceniony jest ze względu na to, że jest czynnikiem, który hamuje rozwój pleśni, bakterii i grzybów, szczególnie wówczas, gdy w otoczeniu brak jest tlenu.
Zastosowanie
Używany jest przede wszystkim w napojach gazowanych, aby uzyskać wrażenie musowania. Gazowane napoje doskonale orzeźwiają, a dzięki CO2 wzmagają apetyt, pobudzają trawienie i działają łagodnie moczopędnie. Dodatek E 290 do wody poprawia jej jakość. E 290 jest jednym ze składników piwa, i bierze udział w procesie jego warzenia. CO2 powstaje podczas fermentacji, a po oczyszczeniu poprawia smak alkoholu. Dodaje się go także do puszek podczas pakowania, co wydłuża przydatność produktu do spożycia.
Normy spożycia
Nie ustalono dopuszczalnej dziennej dawki, jest bowiem w pełni bezpieczny.
Wpływ na zdrowie
Nie ma poważnych efektów ubocznych po spożyciu dwutlenku węgla. Po wypiciu napojów nasyconych dwutlenkiem szybko pojawia się uczucie sytości.