Z etykiety: E951 - aspartam
Jest dodawany przede wszystkim do produktów polecanych diabetykom, czyli osobom chorym na cukrzycę. Nadaje słodki smak jogurtom, gumie do żucia, herbatkom, napojom niskokalorycznym.
Można go znaleźć także w paczkowanych wędlinach oraz rybach.
Aspartam (E951) to substancja, która z punktu widzenia chemii należy do grupy estrów peptydowych.
Aspartam został odkryty zupełnie przypadkowo przez Jamesa Schlattera. W latach 60. XX wieku prowadził on badania nad lekiem zapobiegającym powstawaniu wrzodów.
Zastosowanie: E951 jest stosowany jako substancja słodząca (słodzik). W postaci tabletek bądź płynu zastępuje cukier. Ma znacznie mniej kalorii, a jest przy tym około 180 razy słodszy niż cukier. Poza tym słodki smak utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Aspartam stosowany jest często przez osoby chore na cukrzycę, ponieważ jego spożycie nie podnosi poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie - nie powoduje tzw. wyrzutu insuliny przez trzustkę.
Normy spożycia: W 2013 r. Europejski Urząd ds. Żywności ustalił, że aspartam jest nieszkodliwy w dawkach nieprzekraczających 40 mg/kg masy ciała dziennie. Istnieją badania, które sugerują, że długotrwałe spożywanie aspartamu w dawkach przekraczających dopuszczalną normę może zwiększać ryzyko nowotworów.