Zadbaj o nerki
Od ich stanu zależy kondycja całego organizmu. Jeśli one są chore, wszystkie organy zaczynają źle funkcjonować.
Pierwsze symptomy łatwo przeoczyć. Gorączka, opuchnięte usta lub dreszcze wydają się niegroźne. A mogą świadczyć o rozwijającej się niewydolności nerek, która sprzyja nowotworom, chorobom serca i udarom. Dlatego dbając o nerki, w istocie zabezpieczasz się przed poważnymi chorobami. Sposobów jest wiele.
Czarny sezam wzmocni
Te małe aromatyczne ziarenka mają bardzo pozytywny wpływ na pracę nerek (przy okazji także wątroby), gdyż ułatwiają oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji oraz zwiększają przepływ krwi przez te organy. Najsilniejsze działanie ma sezam surowy, ale warto też sięgać po sezamową pastę (tahini) lub masło.
Jeśli masz już zdiagnozowane kłopoty z nerkami lub wskazuje na to podwyższony poziom kreatyniny we krwi, przeprowadź sezamową kurację.
Łyżeczkę czarnego sezamu, najlepiej ekologicznego, rozetrzyj w moździerzu i zalej szklanką zimnej wody. Całość doprowadź do wrzenia i po ostudzeniu wypij - najlepiej na czczo. Kurację powtarzaj raz na kwartał, nie dłużej niż przez dwa tygodnie.
Ocet jabłkowy oczyści
Mikstura z naturalnym octem jabłkowym rozpuści niewielkich rozmiarów złogi w twoich nerkach. Poprawa nastąpi po miesiącu codziennego picia szklanki wody z łyżeczką octu.
Zrób własny ocet. Wlej 1/2 litra przegotowanej wody do garnka z 2 i 1/2 kg umytych, obranych jabłek, wsyp 3 łyżki cukru. Odstaw na miesiąc w ciemne miejsce, mieszaj raz dziennie drewnianą łyżką. Zlej do butelki.
Magnez rozpuści
Ten pierwiastek też pomaga w walce ze złogami. Wzbogać dietę o pestki dyni, kakao, otręby pszenne, migdały, kaszę gryczaną i orzechy.
Jako wsparcie zaleca się moczenie stóp w wodzie z dodatkiem 2-3 łyżek oliwy magnezowej albo kąpiele w chlorku magnezu (do wanny należy wsypać szklankę proszku). Oliwy i chlorku szukaj w zielarniach i aptekach.
Soda przefiltruje
Dla poprawy funkcjonowania nerek, zwłaszcza w stanach zapalnych, sięgnij po sodę oczyszczoną.
Rozpuść w szklance letniej wody 1/2 łyżeczki sody. Wypij od razu po przygotowaniu. Mikstura ta usuwa toksyny i bakterie, odciążając nerki i zapobiegając nawracającym infekcjom. Dozwolone jest picie szklanki roztworu dziennie, ale nie stosuje kuracji dłużej niż pięć dni.
>>> Jak poradzić sobie z nawracającymi infekcjami dróg moczowych? Sprawdź na następnej stronie <<<
Algi przyspieszą odnowę
Dla zregenerowania nerek zaopatrz się w chlorellę i spirulinę. To dobrze przyswajalne algi morskie, które wiążą i usuwają z organizmu wszystkie zanieczyszczenia oraz przyspieszają regenerację komórek, z których są zbudowane nerki.
Trawienie alg, ze względu na dużą zawartość celulozy, nie jest łatwe. Dlatego wybieraj sproszkowane - są najlepiej przyswajalne.
Zalecana dawka to łyżeczka proszku dziennie. Kuracja algami powinna trwać od trzech do sześciu miesięcy. Można ją powtarzać. Uwaga, specyficzny smak alg sprawia, że najlepiej przyjmować je w sokach wyciskanych z owoców o wyrazistym smaku, tj. kwaśne jabłka, pomarańcze, ananasy. Zioła odtrują i uratują Pij zioła o działaniu moczopędnym i antybakteryjnym.
Jeżeli zmagasz się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych, wybierz mącznicę lekarską. Podczas zapalenia pęcherza pij nawet dwie szklanki naparu dziennie (łyżeczka suszu na szklankę).
Jeżeli chcesz poprawić także stan skóry i włosów, pij pokrzywę. Działa moczopędnie, ale oprócz tego zawiera dużo witamin i stymuluje cebulki włosowe. Zalecana dawka to szklanka pokrzywowego naparu dziennie. Przekraczanie nie jest wskazane ze względu na ryzyko wypłukania z organizmu cennych witamin.
Twoim sojusznikiem będzie także perz - najlepiej przyjmować go w formie odwaru, czyli gotując przez kilka minut pod przykryciem. Wtedy jego działanie moczopędne jest najsilniejsze. Uwaga, odwar ma też właściwości przeczyszczające!
Miejsce niewskazanych czarnych herbat i kawy powinny zająć napary z lubczyku (możesz też dodawać do potraw), bzu i żurawiny.
MIRA BIAŁOWIESKA
Zobacz także: