Zanieczyszczone powietrze niszczy nerki

​Niewielkie cząstki zanieczyszczeń powietrza wnikają w głąb organizmu, a nerki odpowiadają za jego oczyszczanie. Jak się okazuje, tego typu toksyny mogą zwiększyć ryzyko poważnych kłopotów - przewlekłej choroby nerek, a nawet ich schyłkowej niewydolności.

Źródła zanieczyszczeń mogą być różne. Przemysł, prywatne piece, ruch samochodowy
Źródła zanieczyszczeń mogą być różne. Przemysł, prywatne piece, ruch samochodowyAgencja FORUM

To zła wiadomość dla mieszkańców Polski, która - na tle Europy - ma powietrze niskiej jakości, szczególnie zimą. O tym, że smog oznacza większe zagrożenie nowotworami, chorobami układu oddechowego i krążenia mówi się już od długiego czasu. Badania wskazują jednak także na inne niebezpieczeństwo związane z zawieszonymi w powietrzu pyłami czy trującymi gazami.

W Krakowie obowiązuje uchwała antysmogowa przewidująca całkowity zakaz palenia węglem i drewnem
W Krakowie obowiązuje uchwała antysmogowa przewidująca całkowity zakaz palenia węglem i drewnemAgencja FORUM

- Okazuje się, że małe cząstki zanieczyszczeń szkodzą także innym narządom. Nerki są narażone na uszkodzenie, ponieważ to one wydalają większość toksycznych substancji z organizmu. Zaczynamy gromadzić na to kolejne mocne dowody - alarmuje prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Past-Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Powietrze a przewlekła choroba i niewydolność nerek

Na świecie nie ma ujednoliconych przepisów związanych z dopuszczalnymi normami zanieczyszczenia powietrza
Na świecie nie ma ujednoliconych przepisów związanych z dopuszczalnymi normami zanieczyszczenia powietrzaAgencja FORUM

- Wielkim przełomem było badanie opublikowanie w 2018 roku, w najlepszym piśmie nefrologicznym - Journal of the American Society of Nephrology. Według niego, zawarte w powietrzu cząstki o wielkości do 2,5 mikrona (PM 2,5) wpływają na ryzyko przewlekłej choroby nerek czyli całego spektrum ich zaburzeń oraz ryzyko progresji tej choroby do schyłkowej niewydolności nerek oznaczającej konieczność rozpoczęcia dializ - opowiada prof. Nowicki.

Nerki boleśnie odczuwają skutki zanieczyszczonego powietrza, gdyż  odfiltrowują toksyny z krwi
Nerki boleśnie odczuwają skutki zanieczyszczonego powietrza, gdyż odfiltrowują toksyny z krwiAgencja FORUM

Badacze z  Washington University School of Medicine w St. Louis i Veterans Affairs (VA) St. Louis Health Care System przeanalizowali dotyczące zdrowia dane na temat 2,5 mln osób, obejmujące okres 8,5 roku. Informacje te porównali z danymi odnośnie jakości powietrza udostępnionymi przez  Environmental Protection Agency (EPA) i NASA.

- Informacji na temat relacji zanieczyszczenia powietrza z chorobami nerek było niewiele. Jednak kiedy tylko przeanalizowaliśmy nasze dane, ukazał się jasny związek między jakością powietrza a schorzeniami nerek - opowiada główny autor badania prof. Ziyad Al-Aly.

Nerka to narząd, przez który przepływa cała krew krążąca w organizmie. Dlatego operacja jest obarczona ryzykiem
Nerka to narząd, przez który przepływa cała krew krążąca w organizmie. Dlatego operacja jest obarczona ryzykiem Agencja FORUM

Naukowcy szacują, że przekraczające normę stężenie cząstek PM 2,5 rocznie wywołuje w USA dodatkowe prawie 45 tys. przypadków przewlekłej choroby nerek i prawie 2,5 tys. przypadków schyłkowej niewydolności nerek. Badacze twierdzą jednak, że żadne stężenie zanieczyszczeń nie jest bezpieczne, a skala uszkodzeń po prostu rośnie wraz z podnoszeniem się poziomu toksyn w powietrzu.

W Krakowie w ciągu siedmiu lat zlikwidowano 25 tysięcy palenisk
W Krakowie w ciągu siedmiu lat zlikwidowano 25 tysięcy paleniskAgencja FORUM

W Polsce nerki mają ciężko

- Oczywiście, w miejscach z zanieczyszczonym powietrzem mogą też działać inne toksyny, np. towarzyszące działalności przemysłowej. Mimo wszystko, wyniki tego badania wskazują na wyraźny związek. Na podstawie uzyskanych danych wykonano też rozszerzoną analizę dla świata. Według niej, z powodu zanieczyszczeń w powietrzu, co roku, na świecie, na przewlekłą chorobę nerek zapada 19,7 mln ludzi. Choć taka interpretacja wyników może być już mało dokładna, to jednak pokazuje skalę zagrożenia. Powinniśmy się m.in. zastanowić się, co to oznacza dla nas, Polaków. Niestety, jakość powietrza w naszym kraju należy do najgorszych w Europie, choć na co dzień mało kto się nad tym zastanawia - podkreśla prof. Nowicki.

Kiedy guz nerki przekracza siedem centymetrów konieczne jest usunięcie całej nerki
Kiedy guz nerki przekracza siedem centymetrów konieczne jest usunięcie całej nerki Agencja FORUM

Źródła zanieczyszczeń mogą być różne - przemysł, prywatne piece, ruch samochodowy. Badanie opublikowane przed kilkoma laty na łamach "Journal of Epidemiology and Community Health" sugeruje związek między chorobami nerek a odległością domu od ruchliwej drogi. Analiza stanu zdrowia ponad tysiąca osób wykazała, że badani mieszkający bliżej samochodowej arterii mieli niższy współczynnik przesączania kłębuszkowego. To parametr mówiący o stanie nerek.

Między osobami mieszkającymi 50 m od drogi a mieszkającymi kilometr od niej była taka różnica, jakby osoby z pierwszej grupy były o 4 lata starsze. Autorzy tego badania zwracają uwagę na to, że zanieczyszczenie powietrza m.in. przyspiesza powstawanie miażdżycy, a ona z kolei silnie oddziałuje na nerki.

Nerki mogą cierpieć na różne sposoby

Lekarze zalecają ograniczenie aktywności fizycznej w momencie, gdy obserwuje się większe zanieczyszczenie powietrza
Lekarze zalecają ograniczenie aktywności fizycznej w momencie, gdy obserwuje się większe zanieczyszczenie powietrzaAgencja FORUM

Nerki mogą cierpieć na różne sposoby

- Potrzebne jest dokładne poznanie patomechanizmów prowadzących do uszkodzeń nerek. Jak sądzę, są one jednak zagrożone głównie dlatego, że odfiltrowują toksyny z krwi - podkreśla ekspert z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tymczasem na jeszcze inny mechanizm wskazuje badanie zespołu z Medycznego Uniwersytetu w Kantonie. Chińscy specjaliści przeanalizowali wyniki biopsji nerek pobranych w czasie 11 lat od ponad 75 tys. pacjentów z różnych grup wiekowych, w 300 chińskich miastach.

Okazało się, że osoby mieszkające w silniej zanieczyszczonych rejonach częściej chorowały na błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek. Choroba ta wynika tymczasem z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Zanieczyszczenia różnych rozmiarów (mniejszych niż 2,5 mikrometra do 10 mikrometrów) oraz unoszący się ozon, mają negatywne skutki na krążenie płucne
Zanieczyszczenia różnych rozmiarów (mniejszych niż 2,5 mikrometra do 10 mikrometrów) oraz unoszący się ozon, mają negatywne skutki na krążenie płucneAgencja FORUM

Niestety, pod wpływem trujących substancji obecnych w powietrzu nerki mogą ulec uszkodzeniu także na najwcześniejszym etapie życia, czyli w okresie płodowym, przynajmniej u gryzoni.

Wskazuje na to eksperyment zespołu z Texas Agricultural and Mechanical University. Naukowcy wystawiali ciężarne samice szczurów na działanie wysokich stężeń siarczanu amonu - jednego ze składników zanieczyszczeń powietrza. Zwiększyła się śmiertelność płodów, skrócił okres ciąży, młode miały niższą masę i zmiany w wielu narządach, także w nerkach, które były powiększone.

Lekarze podkreślają, że zanieczyszczone powietrze z zewnątrz przenika do pomieszczeń wewnątrz budynków
Lekarze podkreślają, że zanieczyszczone powietrze z zewnątrz przenika do pomieszczeń wewnątrz budynkówAgencja FORUM

Jak chronić się przed smogiem

Czy można się bronić przed zagrożeniem? 

- Przede wszystkim musimy mieć jego świadomość. Alarmujące jest np., że od dwóch lat życie Polaków się skraca - niewiele, ale pamiętajmy, że w większości krajów ono rośnie.

Podobnie, rosło do niedawna także w Polsce. Jakość powietrza można natomiast monitorować np. używając specjalnych aplikacji np. w smartfonie. I pamiętać, że na przykład bieganie w smogu czy blisko ulicy może nie być dla człowieka zdrowe - radzi prof. Nowicki.
Zwraca też uwagę, że choć teraz modne są różnego typu oczyszczacze powietrza, nie wiadomo tak naprawdę, na ile zmniejszają one chorobowość.

Smog Free Tower. Wieża antysmogowa, zlokalizowana w Parku im. H. Jordana, od ponad roku działa w Krakowie
Smog Free Tower. Wieża antysmogowa, zlokalizowana w Parku im. H. Jordana, od ponad roku działa w KrakowieAgencja FORUM

- Najlepsze rozwiązanie to zamieszkanie w okolicy z powietrzem dobrej jakości i zaangażowanie się jako obywatel w walkę z trucicielami powietrza, którymi są, pamiętajmy, nie tylko wielkie zakłady przemysłowe, ale czasem nasi najbliżsi sąsiedzi ogrzewających domy opałem złej jakości - dodaje.

To pierwsze nie zawsze jest osiągalne, choć można ratować swoje zdrowie częstym wypoczynkiem w naturze i ogólnie zdrowym stylem życia.

Zobacz także: 

Stąd modny płaszcz dopełnia całości stylizacji.
Aktorka doskonale wie, że kratka w tym roku wiedzie prym na wybiegach.
Zegarek w męskim wydaniu zawsze jest mile widzianym dodatkiem. Jak waszym zdaniem prezentuje się Małgorzata Kożuchowska?
Buty na obcasie dodają lekkości oversizowej formie płaszcza.
+1
"Naprawdę się wzruszyłam! Dopiero teraz mi to mówisz?" Styl.pl/materiały prasowe