Zapach oddechu
Przykry zapach oddechu może nie tylko stać się sporym utrudnieniem w kontaktach towarzyskich, ale przede wszystkim przeszkadza w codziennej, prywatnej i zawodowej egzystencji.
Pierwsze wrażenie
To, jak istotny jest świeży oddech najczęściej przekonujemy się w czasie bezpośredniego spotkania, rozmowy w cztery oczy, bliskiego kontaktu. Jeśli oddech brzydko pachnie zwyczajnie odstrasza i niestety przywołuje na myśl słabe nawyki higieniczne jamy ustnej.
Zdanie na temat osoby z nieświeżym oddechem najczęściej nie jest korzystne. Dlatego wtedy, gdy wybieramy się na jakieś ważne spotkanie (w sprawie pracy, biznesowe) albo gdy mamy czysto towarzyskie plany, wyjątkowo dbamy szczególnie o świeżość z naszych ust. Nikt nie chce przecież zostać uznany za flejtucha. Ale nie tylko dlatego dbamy o świeżość oddechu - najważniejszy jest nasz komfort i dobre samopoczucie. Gdy oddech jest nieświeży mamy raczej małe szanse na osiągnięcie takiego stanu.
Skąd ten swąd?
Przykry oddech z ust może być powodowany przez wiele czynników. Najczęściej jest efektem naszych zaniedbań. Jeśli pozwalamy sobie na błędy higieniczne, nieregularne mycie zębów (zwłaszcza po jedzeniu) jeśli pomiędzy posiłkami podjadamy (najczęściej słone przekąski, ciasteczka) nieświeży oddech jest pewny. Pozostające w jamie ustnej, na języku, pomiędzy zębami resztki pokarmowe są idealną pożywką dla żyjących w ustach bakterii. Te powodując ich rozkład są tym samym odpowiedzialne za wytwarzany nieprzyjemny zapach.
Zadbaj o oddech
Sposobów na świeży oddech jest kilka. I wcale nie chodzi nam o systematyczne żucie gumy miętowej czy ssanie cytrusowych pastylek odświeżających oddech. Takie środki są doskonałe tylko dla utrzymania krótkiego efektu. Aby z naszych ust przyjemny zapach wydobywał się przez cały czas, konieczne jest podjęcie większego wysiłku. Piszemy "wysiłku", ponieważ w wielu przypadkach to zaniedbanie i brak chęci do dbałości są główną przyczyną braków higienicznych.
Podstawą utrzymania świeżego oddechu jest systematyczne mycie zębów, przynajmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem, każde szczotkowanie powinno trwać kilka minut (co prawda o codziennym myciu zębów wiedzą nawet dzieci w przedszkolu, ale jak widać po niektórych przykrych przykładach osób dorosłych, kolejne powtarzanie tej zasady niektórym trzeba powtarzać bez względu na wiek).
Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po każdym posiłku w czasie dnia, przyjmijmy jako standard prostą zasadę płukania jamy ustnej zwykłą wodą lub płynem do płukania ust.
W czasie mycia zębów nie zapominajmy o szczotkowaniu języka oraz o możliwie częstym usuwaniu resztek pokarmowych za pomocą nici dentystycznych.
Systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym (kontrola uzębienia, usuwanie ubytków oraz usuwanie kamienia nazębnego) z dużej mierze pozwolą cieszyć się świeżym oddechem.
Ponieważ picie kawy także przyczynia się do powstawania nieświeżego oddechu, najlepiej jest zrezygnować z tej używki, ale wiedząc, że nie jest to proste dla wielu z nas podsuwamy wskazówkę, która także ograniczy wpływ kawy na wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu w ustach - po każdym jej wypiciu należy wypić przynajmniej taką samą ilość niegazowanej wody mineralnej.
Dobre efekty daje płukanie w czasie dnia jamy ustnej naparem z szałwii, która działa antyseptycznie.
Zamiast słodkości i przekąsek warto sięgać po świeże warzywa o owoce, nie tylko z uwagi na zawarte w nich witaminy i składniki mineralne, ale dlatego, że konsumowane owoce i warzywa przyczyniają się do zwiększenia produkcji śliny, a ta wypłukuje wiele resztek jedzenia z jamy ustnej.
Gdzie jeszcze szukać przyczyn?
Gdyby walka z nieświeżym oddechem kończyła się tylko na nawykach higienicznych, wielu z nas nie obawiałoby się reakcji otoczenia na swój oddech. Nawet największy czyścioch może mieć brzydko pachnący oddech. Jakie są pozostałe przyczyny takiego stanu?
Palenie papierosów - zawarte w nich toksyczne związki przyczyniają się do powstawania wielu stanów zapalnych w jamie ustnej, powodują także szybsze osadzanie się na zębach kamienia, paradontozę, zapalenie ozębnej; wszystkie te schorzenia cechuje obecność wydobywającego się z ust nieprzyjemnego zapachu.
Powodem nieświeżego oddechu w ustach może być także niewłaściwe czyszczenie protez zębowych oraz gromadzenie się resztek jedzenia pod nimi.
Próchnica zębów.
Niestety brzydki zapach z ust może także świadczyć o poważnych stanach chorobowych, które wymagają podjęcia leczenia farmakologicznego ustalonego przez lekarza na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu z pacjentem, np.:
- zapalenie oskrzeli;
- przewlekłe zapalanie zatok;
- choroby układu pokarmowego (refluks żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka - Helicobacter pyroli);
- choroby metaboliczne (np. fenyloketonuria);
- choroby nowotworowe (rak żołądka, rak krtani, rak przełyku, rak płuc).
Jak widać tak banalny wydawałoby się w swojej postaci nieświeży oddech, może mieć poważne podłoże chorobowe. Stąd tak ważne jest zachowanie czujności, bo w sytuacji nieprzyjemnego zapachu w ustach, który mimo stosowania pełnych nawyków higienicznych nie ustaje, konieczna może się okazać wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże nam ustalić przyczynę, a jeśli zajdzie potrzeba pokieruje do lekarza specjalisty.