Zapalenie pęcherza

Ziołowe nasiadówki, nagrzewania oraz picie wody i soku z żurawiny skutecznie pomogą uporać się z tą kłopotliwą infekcją.

Zapalenie pęcherza możesz zwalczyć domowymi sposobami
Zapalenie pęcherza możesz zwalczyć domowymi sposobami123RF/PICSEL

Gdy często chodzisz do toalety, bo czujesz silne parcie na pęcherz, a oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie, szczypanie a nawet pojawia się ból u dołu brzucha, to znaczy, że masz zapalenia pęcherza. W początkowej fazie infekcji dolegliwości możesz opanować domowymi sposobami. Uwaga! Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy w moczu pojawia się krew, dokucza ból w lędźwiach, zaczniesz gorączkować.

Przez pierwsze 5-7 dni postępuj według tych wskazówek:

W ciągu godziny wypijaj dwie szklanki wody z cytryną

Woda pomoże wypłukać bakterie z dróg moczowych, a witamina C zawarta w cytrynie hamuje ich namnażanie i działa przeciwzapalnie.

Ogrzewaj dolną część pleców i okolice podbrzusza

Możesz przykładać elektryczną poduszkę lub termofor wypełniony ciepłą wodą albo owiń się kocem od pasa w dół. Ciepło działa przeciwbólowo, powoduje, że drogi moczowe rozszerzają się, a to ułatwi opróżnianie pęcherza.

Wypij napar z korzenia lubczyku

Łyżkę korzeni zalej szklanką wrzątku. Parz 15 minut pod przykryciem, odstaw na 10 minut i przecedź. Pij po pół szklanki 2 razy dziennie.

Rób ziołową nasiadówkę

Wymieszaj po łyżce rumianku, dziurawca i krwawnika i zalej litrem wrzątku. Parz pod przykryciem ok. 15 minut, przecedź. Wlej napar do dużej miski z ciepłą wodą i usiądź w niej na 15 minut. Po nasiadówce okryj się kocem.

Nie pij kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu

Działają drażniąco na ścianki pęcherza. Pobudzają też mięśnie pęcherza, zwiększając parcie.

Seler działa moczopędnie i przeciwzapalnie
Seler działa moczopędnie i przeciwzapalnie123RF/PICSEL

Kolejne dni

Wypijaj około dwóch litrów wody dziennie

Najlepiej, żeby była to niegazowana woda mineralna. Może również być kranówka, ale koniecznie przegotowana. Dla poprawy jej smaku warto dodać żurawinę, listki mięty, kawałki imbiru lub ogórka.

Ocet jabłkowy

Łyżkę dodaj do szklanki przegotowanej wody. Wymieszaj i wypij rano lub po południu. Kurację prowadź jeszcze przez 2-3 tygodnie po ustąpieniu infekcji. Pomaga usunąć toksyny z organizmu.

Nie wstrzymuj moczu

Jeśli tylko poczujesz parcie na pęcherz, opróżnij go jak najszybciej. Zalegający długo mocz to idealne warunki do namnażania się bakterii. Wstrzymywanie go rozciąga też ściany pęcherza i osłabia jego mięśnie. To prowadzi do pogorszenia przepływu moczu i nawrotu infekcji.

Seler i kurkuma

Zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy zawiera substancje przeciwzapalne i działa moczopędnie. Korzeniowy zetrzyj na tarce i dopraw odrobiną jogurtu, a naciowy chrup jako przekąskę, np. z humusem. Korzystny będzie też sok wyciśnięty z selera - wypijaj szklankę, możesz dodać do smaku jabłko lub ananasa. Kurkuma również ma działanie przeciwzapalne. Dodaj ją np. do zupy.

Nie wyziębiaj pęcherza

W chłodniejsze dni noś cieplejszą bieliznę, dłuższy sweter lub kurtkę do połowy uda, by dobrze chronić dolne partie ciała. Pamiętaj też, aby nie wyziębiać stóp, np. chodząc w domu boso lub w chłodny letni dzień w sandałach czy klapkach - sprzyja to infekcjom pęcherza.

Ocet dobry na wszystkoInteria.tv
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas