Zapisz pamięć na fitness
Nie pamiętasz dat, słów, nie możesz się skupić? To może być wpływ menopauzy.
Kobiety przechodzące menopauzę są narażone na kłopoty z pamięcią aż o 95% bardziej niż w innym okresie.
Dlaczego tak się dzieje?
Zdaniem wielu ekspertów problemy z pamięcią w menopauzie wynikają ze spadku poziomu estrogenów. Z powodu ich niedoboru brakuje ci słów, trudniej uczysz się nowych rzeczy, źle kojarzysz fakty, zapominasz, masz kłopoty z koncentracją, złościsz się, że nie wiesz, po co weszłaś do pokoju albo gdzie położyłaś klucze.
Estrogeny m.in. pomagają przesyłać sygnały w mózgu, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za zapamiętywanie i przetwarzanie informacji.
Na szczęście dla większości kobiet menopauzalne kłopoty z pamięcią są przejściowe, po przekwitnięciu jest lepiej.
Jak zaradzić utracie pamięci?
Przede wszystkim - dobrze się wysypiaj. Brak snu nasila problemy z pamięcią i prowadzi do depresji.
Staraj się zasypiać zawsze o tej samej porze. Przed snem nie pij kawy i alkoholu, nie jedz ostro przyprawionych potraw.
Utrzymuj w sypialni ciemność i chłód - kup sobie chłodzącą poduszkę lub wentylator.
Śpij w piżamach wykonanych z naturalnych, oddychających materiałów.
Ćwicz regularnie (ale nie przed snem), np. z ciężarkami, gimnastykuj się, biegaj, spaceruj, wyjdź na rower, tańcz, rób przysiady, pompki, brzuszki.
Ruch pobudza mózg i poprawia funkcjonowanie części odpowiedzialnej za zapamiętywanie.
Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, zwłaszcza trans - jest ich dużo w smażonych daniach oraz w przemysłowo pieczonych ciastach i ciastkach.
Sięgaj po olej lniany lub rzepakowy i ryby morskie, np. makrelę, łososia. Są źródłem cennych dla mózgu kwasów omega-3.
Jedz orzechy, owoce i warzywa (szczególnie zielone liściaste) i niskotłuszczowy nabiał. Nie stroń od jajek, to źródło pełnowartościowego białka i wit. D.
Regularne ćwicząc pamięć, masz szansę zachować ją w dobrym stanie na długie lata! Rozwiązuj więc krzyżówki, sudoku i quizy, graj w scrabble, monopol i inne gry logiczne.
Czytaj, zapisz się na kurs języka obcego lub obsługi komputera. Ucz się żonglerki, gry na instrumencie, szydełkuj, haftuj.
Pobudzaj mózg, szczotkując zęby drugą ręką albo ubieraj się z zamkniętymi oczami.
Kiedy może pomóc lekarz?
Gdy masz poważne kłopoty z pamięcią: powtarzasz kwestie, zaniedbujesz higienę osobistą, zapominasz, do czego służy klucz lub parasol, nie możesz przypomnieć sobie prostych słów, gubisz się w znanych wcześniej miejscach - to mogą być początki alzheimera albo szybko postępującego otępienia.
Lekarz sprawdzi, czy nie są to skutki zapalenia mózgu i opon mózgowych, urazów głowy, nowotworu, depresji, zażywania leków (nasennych, przeciwnadciśnieniowych, przeciwbólowych i uspokajających), niedoboru witamin, stresu, braku snu, nadużywania alkoholu, nadczynności tarczycy itp.
Jeśli oprócz kłopotów z pamięcią odczuwasz inne przykre objawy menopauzy, porozmawiaj z lekarzem - być może przyda się suplementacja hormonalna (HTZ).
Zobacz także: