Reklama

Zbadaj stopy

Bóle kręgosłupa, kolan, a nawet głowy – mogą mieć związek z nieprawidłową budową stóp. Radzimy, co powinnaś zrobić!

Jakie dolegliwości mogą mieć związek z nieprawidłową budową stóp? Taka wada oddziałuje niekorzystnie na wiele partii naszego ciała. Jeśli przy chodzeniu stawiamy stopy w nieodpowiedni sposób, źle ustawia się miednica, a kolana są nadmiernie eksploatowane. Prowadzi to także do przeciążenia mięśni, stawów i kręgosłupa, a w rezultacie do dolegliwości bólowych. Mogą pojawić się one szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Nieleczenie płaskostopia, szpotawości czy koślawości to narażanie zdrowia pleców oraz stawów, np. biodrowego czy kolanowego. Ignorowanie objawów może doprowadzić do powstania stanów zwyrodnieniowych.

Reklama

Czy istnieją inne, mniej typowe objawy schorzeń stóp? Mogą nimi być bóle głowy. Wszystko wiąże się ze zmianą położenia środka ciężkości ciała. Jeśli przeniesiony jest do przodu, w ramach mechanizmów kompensacyjnych (czyli po prostu zapobiegających upadkowi do przodu) staw skokowy zmuszony jest do wzmożonej pracy. Prowadzi to do reakcji łańcuchowej: przeciążona jest tylna część nóg i grzbiet, a głowa ustawia się w prze- ? ? proście, co wywołuje migreny. Ponadto naukowcy wykazali związek między ustawieniem stopy a wadami stawu skroniowo-żuchwowego i zgryzu.

Jak wygląda badanie stóp? Ponieważ mają one bardzo złożoną budowę, najlepiej w celach diagnostycznych wybrać się do specjalistycznej kliniki. Pierwszy test wykonuje się przy użyciu maty tensometrycznej. Mierzy ona rozkład sił nacisku na podłoże podczas stania oraz chodu. Drugi etap to odbijanie stóp pacjenta na papierze za pomocą plantokonturografu. Pomaga on zbadać strefy nadmiernego obciążenia lub niedociążenia stopy, kiedy stoisz, i wykryć ich wychylenia bądź za mocne wybijanie się z danej części, kiedy chodzisz. Badanie podoskopem, który ma kształt małej przezroczystej platformy z umieszczonym pod nią lustrem pozwala ocenić część podeszwową i grzbietową stopy, a także ustawienie stawów skokowych i kolanowych oraz kręgosłupa.

Zazwyczaj jako ostatnie wykonuje się tradycyjne badanie manualne, podczas którego sprawdzana jest ruchomość i elastyczność nie tylko stopy, ale również kolana czy stawu biodrowego, a także napięcie mięśniowe. Ponadto specjalista ocenia długość pierwszej i drugiej kości śródstopia. Pełne badanie trwa około 30-45 minut i jest całkowicie bezbolesne.

Na czym polega leczenie? Podstawa to ćwiczenia. Często konieczne jest wykonanie wkładek ortopedycznych, które stymulują określone funkcje stopy. Są one dobierane indywidualnie z uwzględnieniem wad budowy. Wykonuje się je z termoformowalnych materiałów i można je kształtować na nowo, gdy jest to wskazane.

Niepokojące objawy

Odciski, modzele i wrastające paznokcie mogą być pierwszymi z alarmujących sygnałów (często jeszcze bezbolesnych), mówiących o tym, że z naszymi stopami dzieje się coś niedobrego. Zmiany skórne mogą być także wynikiem noszenia źle dobranego obuwia lub przebytego urazu, jednak niezależnie od przyczyny, warto kompleksowo zbadać swoje stopy.

Bóle kręgosłupa i stawów nieznanego pochodzenia. Jeśli nie są wynikiem urazów lub zwyrodnień, winne tym dolegliwościom mogą być stopy.

Nierównomierne ścieranie podeszew butów. Sprawdź, jak wyglądają twoje botki!

Dolegliwości bólowe stóp. Jeśli powtarzają się często i nie mają związku z przeciążeniem, skonsultuj się z lekarzem.

Czy buty na wysokim obcasie szkodzą stopom

Niestety tak: kiedy je nosisz dochodzi do nadmiernego obciążenia przodostopia. W rezultacie środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu, co wymusza również niekorzystne ustawienie kręgosłupa. Najlepiej nosić szpilki tylko wtedy, gdy to konieczne. Jeśli musisz nosić ten rodzaj obuwia w pracy, powinnaś korzystać ze specjalnych, indywidualnie wykonanych wkładek ortopedycznych, zaprojektowanych do eleganckich butów.

Niestety, ze względu na swoją ograniczoną grubość są one w stanie tylko częściowo wesprzeć pracę stóp. Ponadto trzeba mieć świadomość, że w bucie na obcasie nie da się uzyskać stuprocentowej korekcji stopy.

Jakie buty wybrać

Bardzo ważne jest, żeby buty miały odpowiedni rozmiar. Zarówno noszenie za dużych, jak i za małych butów jest niekorzystne dla stóp. Zawsze mierz baleriny czy botki, zanim podejmiesz decyzję o zakupie: każdy sklep może mieć nieco inną rozmiarówkę. Nie licz też na to, że buty się "rozchodzą". Zanim to się stanie, mogą wyrządzić sporo szkód stopie.

Istotny jest też typ butów. Najlepiej wybierać takie na małym obcasie bądź platformie, ponieważ buty na bardzo cienkiej, prawie płaskiej podeszwie również nie są dla nas zdrowe. Należy także pamiętać o odpowiedniej szerokości nosków. Jeśli są one zbyt wąskie, prowadzą do deformacji stóp (np. tzw. haluksów) oraz do wrastania paznokci.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp

Przesuwanie piłki -  Siedząc na podłodze z lekko zgiętymi nogami w kolanach, ręce trzymaj podparte z boku ciała, lekko ku tyłowi. Stopami przesuwaj średniej wielkości piłkę do przodu i znowu do tyłu. Powtórz kilkanaście razy.

Podnoszenie chusteczki -  Siedząc na krześle, za pomocą palców stóp podnieś leżącą na ziemi chusteczkę. Podkurcz palce stóp, złap chusteczkę, chwilę przytrzymaj w górze, następnie prostuj palce i wypuść chustkę. Powtórz sześć razy prawą i lewą stopą.

"Kółeczka" - Stojąc, oprzyj stopę na palcach, a piętą wykonuj ruchy okrężne: 10 razy każdą piętą na zewnątrz i 10 razy do wewnątrz. To samo ćwiczenie powtórz, opierając piętę na podłodze, a ruchy okrężne wykonuj przodostopiem. Krążenia stóp pozwalają zachować dobrą ruchomość stawów skokowych.

Trening baletnicy - Siedząc, wyciągnij nogi do przodu i zegnij jak baletnica (zgięcie podeszwowe). Następnie zegnij stopy grzbietowo i prostuj. Powtórz 10 razy. Rozciągniesz zastałe mięśnie.

Marsz palce-pięty - Maszeruj boso po pokoju, wytrzymując po pół minuty na palcach, potem chodź na samych piętach.

SHOW 8/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy