Zęby a zdrowie
Troska o piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki. To, co się dzieje w jamie ustnej, ma wpływ na cały organizm. Czym grozi zaniedbanie zębów?
Problemy z sercem. Badania dowiodły, że osoby cierpiące na choroby dziąseł są dwukrotnie bardziej narażone na chorobę wieńcową. We florze bakteryjnej ich śliny można znaleźć szczep bakterii przyczyniającej się do zmian miażdżycowych. Z kolei próchnica zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Bakterie z jamy ustnej mogą docierać do organów wewnętrznych. "Ich obecność wyzwala reakcję układu odpornościowego i w konsekwencji powstanie tzw. blaszki miażdżycowej. To już bezpośrednie zagrożenie zakrzepów i zatorów odpowiedzialnych za zawał mięśnia sercowego", ostrzega dr Aleks Charniuk, lekarz dentysta z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.
Choroby płuc. Osoby, które nigdy nie pojawiły się na rutynowym przeglądzie u dentysty, są o 86 proc. bardziej narażone na bakteryjne zapalenie płuc, niż osoby, które regularnie badają stan swoich zębów - twierdzą naukowcy z Virginia Commonwealth University. Może dojść do niego na skutek przedostania się bakterii z jamy ustnej do płuc.
Wahania poziomu cukru. "Choroba dziąseł może utrudniać kontrolowanie cukru we krwi, a więc terapia periodontologiczna (leczenie przyzębia) może złagodzić objawy cukrzycy u pacjenta", wyjaśnia dr Aleks Charniuk. Z drugiej strony, pacjenci z cukrzycą mają większą tendencję do chorób przyzębia, niż osoby zdrowe. Jest to spowodowane faktem, że wykazują większą podatność na wszelkie infekcje.
Kłopoty z pamięcią. Coraz więcej mówi się o związku pomiędzy złym stanem jamy ustnej a zwiększonym ryzykiem otępienia. Podczas jednego z badań przeprowadzonego na grupie 118 sióstr zakonnych w wieku 75-98 lat okazało się, że kobiety z najmniejszą liczbą zębów miały najwięcej objawów świadczących o demencji. Eksperci uważają, że bakterie bytujące w jamie ustnej mogą docierać do mózgu i niszczyć jego komórki. W innych testach wykazano, że osoby, u których wcześnie rozwinęła się choroba przyzębia, mogą wykazywać większą predyspozycję do zachorowania na chorobę Alzheimera.
Uporczywe migreny. Jeśli masz próchnicę, stan zapalny może promieniować na okoliczne tkanki. Bóle głowy wywołuje również choroba okluzyjna, czyli niedopasowanie zębów górnych z dolnymi, co skutkuje m.in. zgrzytaniem zębów.
SHOW 15/2017