Zespół bolesnego barku - co przyniesie ulgę?
Masz problem z podniesieniem ramion i zapięciem stanika? To sygnał, że możesz mieć kłopoty z barkiem.
Do urazów stawu barkowego często dochodzi w wyniku przeciążeń mięśni, np. gdy przenosimy ciężkie przedmioty lub pracujemy z wyciągniętymi rękami. Czasami nawet niewielki ruch może wywołać ból. Ich przyczyną mogą być też nasilające się z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Odwapnione kości również stają się bardziej podatne na urazy w obrębie stawów barkowych.
Jeśli do tego uprawiamy mało sportu, nasze mięśnie stają się słabe i nie pełnią swojej funkcji. Bez względu na przyczynę naszych kłopotów najlepiej od razu iść do ortopedy i poprosić o skierowanie na rehabilitację. Gdy problem zbagatelizujemy, możemy nabawić się dolegliwości o nazwie "zamrożony bark". Leczenie i odzyskanie sprawności może wówczas trwać nawet ponad rok!
Aby zmniejszyć ból
- Oprócz wizyty u ortopedy, który ustali źródło problemu, zwracaj uwagę na codziennie wykonywane czynności. Nie dźwigaj ciężkich rzeczy. Do robienia zakupów najlepiej używaj wózka na kółkach. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie unoś rąk ponad głowę. Stosuj zimne okłady. Jeśli ból będzie się nasilał i utrzymywał, nie eksploatuj dodatkowo stawu i daj mu chwilę na regenerację. Jednocześnie stosuj np. okłady z lodu, działające przeciwzapalnie.
- Nie śpij na boku. Najlepsza pozycja to leżenie na plecach z jaśkiem ułożonym na brzuchu. Obejmując poduszkę, pozwolisz, aby ramiona odpoczęły w stabilnej pozycji.
- Gdy odczuwasz sztywność barku, jak najwięcej ćwicz. Mniejsza ruchomość stawu jest powodem zaniku mięśni. Absolutnie nie noś ręki na temblaku!