Reklama

Reklama

Zespół bolesnego barku - co przyniesie ulgę?

Masz problem z podniesieniem ramion i zapięciem stanika? To sygnał, że możesz mieć kłopoty z barkiem.

Do urazów stawu barkowego często dochodzi w wyniku przeciążeń mięśni, np. gdy przenosimy ciężkie przedmioty lub pracujemy z wyciągniętymi rękami. Czasami nawet niewielki ruch może wywołać ból. Ich przyczyną mogą być też nasilające się z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Odwapnione kości również stają się bardziej podatne na urazy w obrębie stawów barkowych.

Jeśli do tego uprawiamy mało sportu, nasze mięśnie stają się słabe i nie pełnią swojej funkcji. Bez względu  na przyczynę naszych kłopotów najlepiej od razu iść do ortopedy i poprosić o skierowanie na rehabilitację. Gdy problem zbagatelizujemy, możemy nabawić się dolegliwości o nazwie "zamrożony bark". Leczenie i odzyskanie sprawności może wówczas trwać nawet ponad rok! 

Reklama

Aby zmniejszyć ból

  • Oprócz wizyty u ortopedy, który ustali źródło problemu, zwracaj uwagę na codziennie wykonywane czynności. Nie dźwigaj ciężkich rzeczy. Do robienia zakupów najlepiej używaj wózka na kółkach. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie unoś rąk ponad głowę. Stosuj zimne okłady. Jeśli ból będzie się nasilał i utrzymywał, nie eksploatuj dodatkowo stawu i daj  mu chwilę na regenerację. Jednocześnie stosuj np. okłady z lodu, działające przeciwzapalnie. 

  • Nie śpij na boku. Najlepsza pozycja to leżenie na plecach z jaśkiem ułożonym na brzuchu. Obejmując poduszkę, pozwolisz, aby ramiona odpoczęły w stabilnej pozycji.

  • Gdy odczuwasz sztywność barku, jak najwięcej ćwicz. Mniejsza ruchomość stawu jest powodem zaniku mięśni. Absolutnie nie noś ręki na temblaku! 


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy