Zestaw obowiązkowy

Sama witamina D i wapń dla zdrowych kości to za mało. Potrzebna jest jeszcze witamina K2.

Kiszona kapusta jest źródłem witaminy C, magnezu, potasu, żelaza i wapnia
Kiszona kapusta jest źródłem witaminy C, magnezu, potasu, żelaza i wapnia123RF/PICSEL

Taki zestaw jest obowiązkowy dla kobiet, szczególnie tych w okresie menopauzy, ale nie tylko. 

Szukamy wapnia i witaminy K

Dostarczasz organizmowi wapń w serach, twarogach, napojach mlecznych lub suplementujesz, przyjmujesz także witaminę D?

Na ilość wapnia i witaminy D trzeba uważać (tzn. nie przesadzać z suplementacją), bo nadmiar wapnia wcale nie mineralizuje kości, a może powodować niekorzystne dla układu krążenia, serca i nerek skutki uboczne. Przyjmując wapń i witaminę D nie można zapomnieć o witaminie K2, dzięki której wapń "trafia’" do kości.

Bo bez tej witaminy wapń może powodować zwapnienie naczyń krwionośnych. Witamina K2 występuje w żółtku jajka, serze pleśniowym, kiszonej kapuście, jest też w kiszonych nasionach soi (w tej postaci jest popularna w Japonii).

Warto pamiętać, że witamina ta jest też produktem ubocznym przemiany materii i znajduje się w przewodzie pokarmowym, dlatego długa antybiotykoterapia spowoduje jej niedobór. Wit. D3 od kwietnia do września syntezuje się w skórze pod wpływem promieni UV.

W pozostałe miesiące roku, gdy słońca jest mniej, witaminę D3 dostarczaj wraz z pożywieniem, jedząc tłuste ryby (sardynki, makrele, dorsze, śledzie), jajka, pieczarki, mięso drobiowe, mleko i produkty mleczne (jogurty, maślankę, masło, sery).

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas