Zimne stopy: Czy to objaw choroby?
Ciepła herbata, koc i wełniane skarpetki nie pomagają w ogrzaniu lodowatych stóp? To sygnał, że z twoim ciałem może dziać się coś złego. Zimne stopy są często skutkiem noszenia skarpetek ze zbyt ciasnym ściągaczem, ale mogą być także objawem choroby.
Zimne stopy to problem, który zazwyczaj potęguje się zimą. Wychodząc na zewnątrz, wyziębiamy ręce i nogi, dochodzi do skurczu tętniczek, a w efekcie do niedokrwienia. Gdy jest chłodno, większość krwi transportowana jest do narządów wewnętrznych, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze. Cierpią na tym właśnie nasze kończyny.
Jeśli jesteście w stanie ogrzać stopy i dłonie w miarę szybko, nie powinniście się niepokoić. Inaczej sprawy się mają w przypadku lodowatych kończyn, których temperatura nie wzrasta mimo starań i wyziębiają się one niezależnie od pory roku.
Przyczyny zimnych stóp
Lodowate stopy to często skutek noszenia skarpetek z ciasnym ściągaczem, który ogranicza przepływ krwi i powoduje efekt zmarzniętych kończyn. Najlepiej wybierać luźniejsze skarpetki. Podczas odpoczynku na kanapie najlepiej założyć takie, zrobione z wełny, które nie wpijają się w skórę.
Kolejną przyczyną może być długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeśli pracujecie na co dzień przy biurku, postarajcie się nie zakładać nogi na nogę. Wyprostujcie je i co jakiś czas ruszajcie stopami. W przypadku pozycji stojącej pamiętajcie o przenoszeniu ciężaru z jednej nogi na drugą.
Zimne stopy to także skutek chorób krążenia, takich jak zakrzepica żył. Przez wiele lat nie daje objawów, choć zakrzepy stopniowo powiększają się i w ostatecznej fazie odrywają i płyną do głównych naczyń płucnych. Ostatecznie mogą utworzyć zator, który stanie się przyczyną śmierci chorego. Inne choroby, którym towarzyszy uczucie zamarzających stóp to: miażdżyca, nadciśnienie czy niedokrwistość.
Zobacz także: