Zioła, które nie lubią słońca
Po krótkim spacerze w słoneczny dzień spostrzegłaś, że skóra jest zaczerwieniona lub pojawiły się na niej plamki? Odpowiedzialne za to mogą być substancje fotouczulające. Taką reakcję mogą wywołać perfumy, dezodoranty, leki (hormonalne, antydepresyjne, nasercowe, przeciwzapalne) oraz niektóre zioła.
Wystarczy zrezygnować z ziołowej herbatki?
Niestety, to nie wystarczy. Są bowiem zioła, które mogą wywołać alergię, gdy tylko znajdziesz się w ich pobliżu w słoneczny dzień. Takie działanie ma na przykład barszcz Sosnowskiego. Uważaj także na roślinne ekstrakty zawarte w kosmetykach, które stosuje się zewnętrznie, i które w kontakcie ze słońcem mogą wywołać trwałe przebarwienia skóry. Dlatego zawsze sprawdź, jakich ziół lepiej unikać wiosną i latem.
Barszcz Sosnowskiego
Jest to roślina niezwykle malownicza (osiąga nawet 2 m wysokości). W połowie lat 50. ubiegłego wieku barszcz miał być podstawą pasz zwierzęcych. Zaprzestano uprawy tej rośliny, ale rośnie nadal dziko. Wystarczy, że ją dotkniesz lub znajdziesz się w jej pobliżu w słoneczny dzień, a skóra będzie silnie oparzona.
Nagietek
Niepożądaną reakcję skóry może wywołać wypicie naparu z nagietka lekarskiego, jak również posmarowanie skóry kosmetykiem z wyciągiem z tej rośliny i wyjście na słońce. Sprawdzaj wiosną i latem czy krem, maść, tonik, szampon lub odżywka nie zawierają ekstraktu z nagietka - w kontakcie z promieniami UV skóra ucierpi.
Bergamotka
Ekstrakt z rośliny wzbogaca bukiet perfum i wód zapachowych. Ziele w postaci maści, naparu, tabletek i syropów stosuje się przeciwbólowo, uspokajająco i rozkurczowo. Jest także w składzie preparatów ułatwiających trawienie. Tak jak nagietek, ma działanie fotouczulające w każdej postaci.
Arcydzięgiel
Jego nasiona mają anyżkowy smak. Arcydzięgiel stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych. Działa moczopędnie, wykrztuśnie, reguluje pracę jelit. Wzmocni organizm po infekcji wirusowej. Młode kandyzowane pędy rośliny służą jako dekoracja tortów i mazurków. Po jego spożyciu nie wychodź na słońce.
Świat i Ludzie 23/2014
Więcej w serwisie: