Zjeść jajko czy nie?
Jeszcze do niedawna miłośnicy jajecznicy z każdej strony byli atakowani informacją o cholesterolowej bombie ukrytej w jajach. Ale czas okazał się dla nich łaskawy i stare mity o szkodliwości - runęły. Jak to z nimi jest, wyjaśnia nasz ekspert - Ewa Kurowska, dietetyk.
1. Czy jajka podwyższają poziom cholesterolu we krwi?
Jaja zawierają sporą dawkę cholesterolu. Jednak, jak wskazują badania, ten zawarty w pokarmach nie ma aż tak istotnego wpływu na wzrastanie stężenia cholesterolu w naszym organizmie. Dużo większe znaczenie ma cholesterol, który produkuje nasza wątroba, a jest go sporo - ok. 3-4 g, zwłaszcza gdy spożywamy duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych, ale również, kiedy np. się denerwujemy.
Za to jaja zawierają substancje, które obniżają poziom cholesterolu (w żółtku jest tylko 0,3 proc. cholesterolu, za to aż od 10 proc. do 20 proc. fosfolipidów, które zmniejszają jego odkładanie). Mowa tu o lecytynie oraz kwasach omega-3. Nie można jednak jaj za długo gotować, ponieważ kwasy te są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i zbyt długo gotowane tracą swoje wartości. Ponadto znajdziemy w nich witaminy: A, D, E, K, B2 i B12 oraz luteinę, która korzystnie wpływa na wzrok.
2. Zdrowsze są gotowane jaja niż smażone.
Tak, bo zwykle to, co gotowane, jest łagodniejsze dla naszego organizmu od tego, co smażone. Dodatkowo jaja ogrzewane bez skorupek (jajecznica czy sadzone) nagrzewają się do wyższej temperatury niż te gotowane w skorupce, co sprawia, że w procesie tym tracimy z jaj znacznie więcej składników odżywczych. A gdy dorzucimy boczek czy kiełbasę, dodatkowo pogarszamy sprawę. Lepiej więc postawić na jajecznicę przygotowaną na łyżeczce oliwy czy oleju rzepakowego.
3. Żółtko czy białko? Co jest lepsze?
Najwięcej wartości odżywczych zawartych jest w żółtku. 50 jego proc. to woda, 32 proc. - tłuszcze, 16 proc. - białka i 2 proc. - witaminy oraz związki mineralne. Białko jaja niemal w 90 proc. jest wodą. 9 proc. to cenne aminokwasy, a niewielką resztę stanowią węglowodany, witaminy z grupy B oraz sole mineralne.
4. Kolor skorupki wskazuje na jakość jajka.
Nie, bo kolor zależy od tego, jaka odmiana kury to jajko zniosła. Również kolor żółtka nie jest wyznacznikiem jakości.
Ile wyjdzie ci na dobre
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedzenie maksymalnie 10 jaj tygodniowo. Te, które ukryte są w ciastach, makaronach lub innych produktach, też się liczą. Zdaniem polskich kardiologów zdrowe osoby mogą jeść 1 jajko dziennie. Osoby cierpiące na cukrzycę i choroby krążenia powinny się ograniczyć do 3 żółtek tygodniowo.
IK