Zły cholesterol: Lepiej nie obniżaj go za bardzo

Z najnowszych badań wynika, że kobiety po menopauzie, które mają zbyt niski cholesterol LDL są bardziej narażone na udar krwotoczny.

Dieta z mniejszą ilością tłuszczów zwierzęcych obniży cholesterol
Dieta z mniejszą ilością tłuszczów zwierzęcych obniży cholesterol123RF/PICSEL

Walka z cholesterolem LDL, odpowiedzialnym za rozwój miażdżycy, jest konieczna dla zachowania dobrego stanu zdrowia na dłużej. Okazuje się jednak, że zbyt niski poziom "złego" cholesterolu (poniżej 70 mg/dL) to także zagrożenie dla zdrowia.

Według danych z najnowszych badań w takim przypadku poważnie wzrasta ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego mózgu.

Naukowcy badają czym grozi niski poziom LDL. Do badań wybrano ponad 96 tysięcy ludzi w wieku ok. 51 lat w dobrym stanie zdrowia, którzy nigdy nie chorowali na zawał mięśnia sercowego, raka i nie mieli udaru. Obserwacje trwały dziesięć lat.  Co dwa lata sprawdzano poziom cholesterolu LDL we krwi, przypadki udarów krwotocznych i innych schorzeń w badanej grupie. Po podsumowaniu wyników badań okazało się, że u osób, które miały niski poziom cholesterolu LDL (wynoszący od 50 do 69 mg/ dL), aż o 65 proc. wzrosło ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego. Krytyczny okazał się poziom wynoszący mniej niż 50 mg/dL - u tych osób ryzyko wystąpienia udaru mózgu potroiło się.

Oznacza to, że im niższe było stężenie cholesterolu LDL we krwi, tym większe ryzyko udaru krwotocznego. Okazało się też, że wyższe stężenia LDL, powyżej 100 mg/dL, nie mają wpływu na ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego, nawet jeśli wynoszą więcej niż 160 mg/dL. Grożą jednak miażdżycą, zawałem i udarem niedokrwiennym (stanowi 80 proc. wszystkich udarów) mózgu.

Profil lipidowy to badanie krwi, które oznacza stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów
Profil lipidowy to badanie krwi, które oznacza stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów123RF/PICSEL

Najważniejszy jest złoty środek. Co należy robić? Zachować równowagę. Trzeba raz w roku badać poziom cholesterolu (profil lipidowy), koniecznie z rozbiciem na frakcje HDL, LDL i trójglicerydy. Jeśli LDL jest za wysoki, trzeba go obniżać (czasem lekarze zalecają nie tylko zmianę trybu życia i dietę z mniejszą ilością tłuszczów zwierzęcych, ale też leki). Jeśli poziom niebezpiecznie się obniży, poradź się lekarza. Stan ten może być spowodowany np. chorobami wątroby.

Czym jest tzw. zły cholesterol LDL

Zły cholesterol to określenie tłuszczu o nazwie LDL, czyli o małej gęstości. Jego cząsteczki powstają w wątrobie i są dostarczane do wszystkich komórek. Jego maksymalny poziom nie powinien przekraczać 130 mg/dL. Nadmiar LDL osiada na ściankach tętnic, co powoduje ich twardnienie i miażdżycę.

Piotr Adamczyk do Krakowa nie przyjechał sam. Czy sprosta nowej roli?Styl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas