Źródło cennej niacyny

Drożdże piwne, które można kupić w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością , zawierają wiele cennych składników, dobroczynnie działających na nasze zdrowie. m.in. niacynę, ryboflawinę, inne witaminy z grupy B, a także pierwiastek śladowy chrom.

Drożdże łatwo przyswajają się w połączeniu np. z mlekiem
Drożdże łatwo przyswajają się w połączeniu np. z mlekiem123RF/PICSEL

Niacyna to inaczej witamina B3, która odgrywa we wszystkich komórkach człowieka bardzo ważną rolę i jak najszybciej musi trafić do nich z pożywienia. Prosta budowa chemiczna niacyny ma tę zaletę , że nie może być ona przechwycona przez wolne rodniki i np. rozłożona na mniejsze części, tak jak to dzieje się niejednokrotnie w przypadku molekuł większych.

Witamina B3 potrafi rozprawić się z wieloma dolegliwościami w bardzo krótkim czasie. Jeżeli cierpisz na brak apetytu, mdłości, biegunkę, zmęczenie, osłabienie mięśni, bóle głowy, bezsenność, choroby skórne, przebarwienia na skórze, owrzodzenie warg, przykry zapach z ust, roztargnienie, przygnębienie i drażliwość nerwową  - być może cierpisz tylko na brak niacyny. Zanim zaczniesz doszukiwać się u siebie poważnych chorób, spróbuj uzupełnić niedobór niacyny. A wtedy, jeśli w niedługim czasie dolegliwości ustąpią, oznacza to "diagnoza" była słuszna. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, wtedy trzeba będzie udać się do lekarza.

Niacyna obniża także poziom cholesterolu, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie i zmniejsza dolegliwości migrenowe.

Chrom, który również znajduje się w drożdżach, jest bardzo korzystnym elementem w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy (cukru) we krwi. Chrom toruje drogę insulinie (hormonowi trzustki) przy dostawie glukozy do komórki. W ten sposób ciało, a zwłaszcza mózg otrzymuje szybko niezbędną dawkę energii. W przypadku niedoboru chromu pewna ilość glukozy nie ulega spalaniu w komórkach i przekształca się w tłuszcz, który odkłada się na brzuchu, biodrach, pośladkach i udach. Dlatego suplementacja chromu niezbędna jest w przypadku otyłości, nadwagi i podwyższonego poziomu cukru we krwi.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas