Reklama

Reklama

Intymne infekcje. Możesz ich uniknąć

O zdrowie okolic intymnych warto zadbać zanim przytrafi ci się infekcja. Są sposoby, które to ułatwią. Wystarczy je poznać.

Zabezpieczysz się przed wirusami używając prezerwatyw

- Opryszczką narządów płciowych możesz zarazić się od partnera

Wirus HSV czyli Herpes simplex to ten sam, który wywołuje opryszczkę na ustach. Jednak ten odpowiedzialny za infekcje narządów płciowych jest oznaczony jako typ 2. Zakażenie nim następuje podczas stosunku seksualnego z osoba, która jest jego nosicielem. Najłatwiej zarazić się od partnera wówczas, gdy na jego narządach płciowych są jeszcze widoczne niewygojone pęcherzyki lub strupki. Jedynym sposobem, by zmniejszyć wówczas ryzyko zakażenia jest zabezpieczenie się prezerwatywą. Pamiętaj też, że organizm sam będzie bronił się przed wirusem, jeśli będziesz wzmacniać swoją odporność. Możesz to robić np. dietą bogatą w witaminy lub suplementami np. Energy ChronoActiv, ok. 60 zł.

Reklama

- Duża aktywność seksualna naraża cię na chlamydiozę

Im częściej zmieniasz partnera seksualnego i nie zabezpieczasz sie prezerwatywa, tym większe prawdopodobieństwo, że zarazisz się chlamydią. Infekcja może bardzo długo przebiegać bez widocznych objawów. Nieleczona powoduje przewlekłe stany zapalne dróg rodnych, często uniemożliwiające zajście w ciąże. Jeśli jednak będziesz regularnie zgłaszać się na kontrole do ginekologa, wcześnie wykryje chorobę i wyleczy ją antybiotykiem.

- Bez zabezpieczenia łatwo zarazić się rzęsistkiem

To pierwotniak, który przedostaje się do organizmu podczas stosunku. Na skutek zakażenia, w pochwie pojawia się zielonkawa wydzielina. Towarzyszy jej świąd, pieczenie, ból podczas współżycia. Objawy są dokuczliwe, wiec szybko zmuszą do wizyty u lekarza, który przepisze antybiotyk. Powinien brać go też partner. Aby uniknąć takich "przygód" ze zdrowiem zabezpiecz sie prezerwatywa.

Unikniesz zakażeń układu moczowego wypijając przynajmniej 2-3 l płynów

- Kwaśnymi płynami filtruj drogi moczowe, by wypłukać bakterie

Najczęściej zakażenie wywołują bakterie - Escherichia coli, które są stale obecne w naszym organizmie. Żyją jednak w swoim naturalnym środowisku czyli jelicie grubym. Gdy przez przypadek np. na skutek niewłaściwej higieny trafią do cewki moczowej zaczynają się szybko namnażać, wywołując stan zapalny dróg moczowych. Aby do tego nie dopuścić trzeba dużo pić. Przynajmniej 2-3 litry płynów dziennie. Sięgaj jak najczęściej po wodę z cytryną, sok żurawinowy lub z czarnej porzeczki.

- Bierz preparaty odkażające, drogi moczowe

Aby nie dopuścić do kolejnego zapalenia pęcherza, stosuj preparaty odkażające. Lecznicze zioła moczopędne zawiera np. Urofort, ok. 11,50 zł. Rozcieńczoną dawkę leku przyjmuj po każdym posiłku, przez 10 dni.

- Wzbogać codzienną dietę w witaminę C

Zadbaj o to, aby do każdego posiłku zjeść przynajmniej jedną porcje warzyw. Dużo witaminy C zawiera kapusta (szczególnie kiszona), czerwona papryka, zielona pietruszka. Pamiętaj, ze witamina ta ginie w wysokiej temperaturze, dlatego jedz warzywa w postaci surówek. Także dwie porcje owoców dziennie (porcja to jeden duży owoc lub filiżanka owoców drobnych np. porzeczek) dostarczą ci sporo wit. C. Bogate w nią są: truskawki, grejpfruty, żurawiny.

- Zaszczep się przeciw bakterii E. Colii

Jeśli zakażenia dróg moczowych przytrafiają ci się często lekarz może przepisać ci receptę na autoszczepionkę uodparniającą (Uro Vaxom, cena ok. 100 zł). Przyjmuje się ja doustnie w postaci kapsułek, które trzeba połykać rano, na czczo. Aby kuracja była skuteczna powinna trwać nieprzerwanie 3 miesiące.

Zapobiegniesz infekcjom bakteryjnym stosując probiotyki i prebiotyki

- Po antybiotykach odbuduj florę bakteryjną a unikniesz grzybicy

Gdy przechodzisz jakąś infekcje i musisz brać antybiotyk, jesteś narażona na grzybice pochwy. Lek ten niszczy bowiem nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale także "dobre" bakterie, utrzymujące prawidłowe pH pochwy. Aby nie dopuścić do grzybicy po antybiotykoterapii, przyjmuj doustny probiotyk np. LaciBios femina, ok 25 zł.

- Pałeczki kwasu mlekowego nie dopuszcza do infekcji po seksie

Ryzyko zakażenia wzrasta znacznie podczas współżycia seksualnego. Najczęstszą przyczyną są drożdżaki Candida albicans. Podczas stosunku powstają mikrourazy błony śluzowej pochwy, przez które grzyby przenikają. Nie trudno jest także o przeniesienie na narządy płciowe bakterii E. coli, wywołujących zapalenie pęcherza. Możesz zapobiec infekcjom, jeśli zaraz po stosunku zastosujesz dopochwowo pałeczki kwasu mlekowego np. Lactovaginal, ok. 26 zł.

- Dzięki "dobrym" bakteriom unikniesz zakażenia pochwy

Każdą kobietę w naturalny sposób chronią przed infekcjami w okolicach intymnych przyjazne bakterie kwasu mlekowego. Utrzymują w pochwie kwaśne pH. Hamują w sposób naturalny rozwój bakterii chorobotwórczych. Barierę te jednak łatwo zniszczyć np. stosując niewłaściwe kosmetyki. Do higieny intymnej używaj płynów, z prebiotykami, które ułatwia odnowienie naturalnej flory bakteryjnej np. Kojący żel do higieny intymnej z rumiankiem, ok. 14 zł.

Anna Gumowska

Świat kobiety 9/2010

Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje