Sześć cudownych właściwości buraków

Korzenie buraków to jedno z ulubionych i najzdrowszych warzyw w Polsce. Można przyrządzać je w różny sposób: smażyć, piec, dodawać do sałatek, gotować na nich zupy. Są słodkie w smaku, ponieważ cechują się najwyższą zawartością cukru ze wszystkich znanych nam warzyw. Mając na uwadze ten fakt, warto ograniczyć spożywanie buraka do kilku razy w tygodniu. Jaki wpływ ma na nasze ciało ta prehistoryczna roślina?

article cover
123RF/PICSEL

Sześć cudownych właściwości buraków

Są bogatym źródłem składników odżywczych

Buraki to przede wszystkim źródło cennych witamin i substancji odżywczych. Warzywa bogate są w witaminę C i B, błonnik, potas, mangan. Dlatego wspierają funkcjonowanie mięśni, wpływają korzystnie pracę wielu organów, skutecznie zmniejszają niedobory i wspomagają leczenie anemii.

Jakie buraki wybrać w sklepie? 

Najsmaczniejszy burak to ten młody, którego skórka jest gładka i lśniąca. Lepiej unikać matowych i wyschniętych warzyw. Będą nie tylko niesmaczne, ale również pozbawione większości substancji odżywczych. Unikajcie buraków, na których widoczne są białe krążki. Zbyt duże zawartości błonnika wpływają negatywnie na ich smak.
Łagodzą stany zapalne

Jedną z substancji, którą zawierają buraki, jest betaina. Ma ona niezwykłe właściwości, ponieważ między innymi chroni komórki przed stresem środowiskowym i łagodzi stany zapalne rozwijające się w organizmie. Może również przynieść ogromne korzyści dla funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i wspomagać leczenie ciężkich, przewlekłych chorób.
Zwiększają wytrzymałość

Burak dodany do posiłku to źródło energii, która przyda się głównie trenującym osobom. Okazuje się, że sportowcy wypijający sok z buraków lub posilający się warzywem przed wysiłkiem fizycznym, byli w stanie ćwiczyć dłużej niż inne osoby. W tym przypadku również zadziałały zawarte w burakach azotany. Zmniejszyły zużycie tlenu i pozwoliły trenującym na dłuższe wykonywanie obciążających organizm ćwiczeń.
Hamują namnażanie się komórek rakowych

Głęboki ciemnoczerwony kolor buraków to nie tylko cecha wyglądu warzywa, ale przede wszystkim oznaka obecności składników o właściwościach zdrowotnych. Naukowcy udowodnili, że wyciąg z buraków redukuje namnażanie się komórek rakowych u zwierząt. Nadal trwają badania nad nowotworami występującymi u ludzi. Burak na pewno nie zaszkodzi w kuracji, ale pamiętajmy, że jedynym pewnym sposobem na walkę z tą poważną chorobą jest leczenie farmakologiczne.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas