Boisz się kleszczy w ogrodzie? Ta roślina ci pomoże

Wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni w naszych przydomowych ogrodach i na działkach pojawiają się bardzo niebezpieczne dla zdrowia pasożyty - kleszcze. Matka Natura wyciąga jednak do nas pomocną dłoń w postaci rośliny, której te pajęczaki nie lubią i unikają jak ognia.

Wrotycz pospolity to roślina wyjątkowo nielubiana przez kleszcze
Wrotycz pospolity to roślina wyjątkowo nielubiana przez kleszcze123RF/PICSEL

Wrotycz pospolity - roślina, która odstrasza kleszcze

Wrotycz pospolity należy do rośliny astrowatych, możemy spotkać go w Europie, a także niektórych rejonach Azji. Jest silnie toksyczną rośliną, która znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, a także w niektórych przepisach kulinarnych. Najbardziej docenianą przez wszystkich cechą wrotyczu jest jednak to, że działa silnie odstraszająco na kleszcze. Można go łatwo rozpoznać po żółtych kwiatach, które kwitną od czerwca do sierpnia.

Wrotycz pospolity - niewymagająca roślina, której nie lubią kleszcze

Dzięki wrotyczowi pospolitemu pozbędziesz się kleszczy z ogrodu
Dzięki wrotyczowi pospolitemu pozbędziesz się kleszczy z ogrodu123RF/PICSEL

Wrotycz, niczym zwykły chwast, przyjmie się praktycznie na każdej glebie, a ciężkie warunki mu niestraszne. Nie obawia się także mroźnych zim. Często możemy go spotkać pod postacią samosiejki przy drogach, na łąkach i w innych zielonych enklawach.

Jeżeli chcecie zasadzić wrotycz pospolity w swoim ogrodzie lub na działce wystarczy zakupić jego nasiona i wysiać wczesną wiosną. Już po kilku miesiącach wrotycz wzejdzie i będzie uprzykrzał życie  kleszczom. Można go też nasadzić, po prostu dzieląc kępę rośliny na mniejsze części.

Wrotycz - odstraszanie kleszczy to nie jedyna zaleta

Ta roślina jest bardzo odporna i "samodzielna", nie wymaga więc żadnej specjalnej pielęgnacji. Zapach wrotyczu przypomina odrobinę kamforę i działa odstraszająco nie tylko na kleszcze, ale również na inne owady i pajęczaki, w tym komary, muchy i mole.

Zasuszony wrotycz może nam się przydać do celów dekoracyjnych, ładnie komponując się z innymi roślinami w domowym wazonie. Ususzone liście i łodygi wrotyczu możemy umieścić w lnianym woreczku, który będzie odstraszał mole z sąsiedztwa naszych ubrań wiszących w szafie.

Nie wolno jednak zapominać, że wrotycz jest rośliną silnie toksyczną - trzeba dopilnować by dzieci i nasze domowe zwierzęta nie miały z nim kontaktu.

Zobacz również:

Najpiękniejsze plaże w EuropieInteria.tv