Funkcjonalność wnętrza

Aktualizacja

Projektowana przestrzeń mieszkalna powinna spełniać wiele warunków. Jednym z najważniejszych jest jej funkcjonalność. Odnosi się ona do rozplanowania funkcji w pomieszczeniu, stref użytkowania, odpowiedniej powierzchni pomieszczeń i elementów wyposażenia. Codzienne korzystanie z aranżowanego wnętrza, wiąże się z jego podziałem na część dzienna i nocną. Są to strefy, które charakteryzują się  sposobem urządzania, porą doby oraz częstotliwością użytkowania. Do przestrzeni dziennej należą, poczynając od wejścia, korytarz, salon, kuchnia, jadalnia, gabinet, WC oraz wszelkie pomieszczenia rekreacyjne. Jest to strefa publiczna, dostępna dla wszystkich użytkowników, zarówno domowników jak i gości. Stanowi przestrzeń reprezentacyjną oraz wspólnej aktywności rodzinnej i wypoczynku w ciągu dnia. Może dodatkowo pełnić rolę miejsca pracy. Druga część – nocna, ma charakter prywatny, intymny, tworzy obszar  wyciszenia i relaksu. Jest to także strefa snu. Należą do niej sypialnia i łazienka bądź salon kąpielowy, do osobistego użytku. Przestrzeń nocna jest zwykle wyraźnie oddzielona od przestrzeni dziennej. Następuje to poprzez usytuowanie ich w różnych częściach domu lub mieszkania, a jeśli jest to niemożliwe, to przez wyraźnie podkreślenie granicy miedzy nimi za pomocą np. zróżnicowania posadzki czy ukształtowania ścian. Wydzielenie tych stref nadaje komfortu użytkowania, buduje wrażenie uporządkowania i pełnej wygody mieszkania bądź domu.

Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni wiąże się nierozerwalnie z wyodrębnieniem pomieszczeń o właściwych powierzchniach i pragmatycznych kształtach. Wielkość pokoju sypialnianego, gabinetu czy salonu wpływa na zachowanie harmonii i komfortu psychicznego. Przestronne przestrzenie nie przytłaczają, dają wrażenie emocjonalnego i fizycznego oddechu. Niewielkie, zamknięte strefy mogą powodować niedogodności i ograniczać użytkownika. Kiedy powierzchnia czy ukształtowanie mieszkania nie pozwala na wyodrębnienie pomieszczeń o odpowiedniej wielkości, warto pozostawić je otwarte i połączyć z inną częścią lokalu bądź domu. W wielu sytuacjach zespala się kuchnie z pokojem dziennym, co ułatwia ich funkcjonowanie oraz komunikacje pomiędzy nimi. Powstają także aneksy kuchenne, ściśle powiązane z miejscem konsumowania posiłków i wypoczynku. W przypadku starszego budownictwa mieszkaniowego, gdzie wyodrębnione jest niewielkie WC i niezbyt praktyczna, mała łazienka, warto je połączyć w jedno pomieszczenie. Mamy wówczas duże i praktyczne pomieszczenie sanitarne, łatwe w urządzeniu i wygodne w użytkowaniu. Dodatkowym, istotnym aspektem przy projektowaniu przestrzeni mieszkalnych, jest kształt poszczególnych pomieszczeń. Wiąże się to przede wszystkich z ich ustawnością. Tego rodzaju funkcjonalność ułatwia rozplanowanie i ustawienie mebli, sprzętu czy detali ozdobnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie przynajmniej dwóch prostych ścian, bez skosów czy otworów okiennych i drzwiowych. Mamy wówczas pewność, że wszystkie niezbędne elementy wyposażenia znajdą swoje miejsce w pomieszczeniu, a ich eksploatacja będzie komfortowa i bezproblemowa.

Funkcjonalność to nie tylko strefowanie przestrzeni mieszkalnych czy zachowanie odpowiednich proporcji pomieszczeń, ale także wygodne rozmieszczenie mebli i urządzeń technicznych. Poczynając od ulokowania szafek i sprzętu kuchennego, po stół w jadalni czy zestawu wypoczynkowego w pokoju dziennym. Właściwe rozplanowanie sanitariatów w łazience, ułatwia codzienną higienę, a praktyczna aranżacja pokoju sypialnianego, sprzyja wypoczynkowi i zdrowemu snu. Ergonomiczne zaaranżowanie zabudowy przedpokoju czy wyodrębnienie pomieszczeń gospodarczych, wspomaga utrzymanie porządku w mieszkaniu i domu. Funkcjonalne okazuje się także rozwiązanie w postaci garderoby, zarówno tej ogólnodostępnej jak i osobistej, powiązanej bezpośrednio z sypialnią. Pozwala to na rezygnację z ogromnych szaf przytłaczających wnętrze. Kolejny ważny element stanowią wszelkie instalacje elektryczne i związane z nimi urządzenia. Funkcjonalność ujawnia się w prawidłowych rozmieszczeniu źródeł światła, gniazdek elektrycznych, antenowych, telefonicznych czy internetowych. Ich rozplanowanie, często warunkuje usytuowanie wszystkich sprzętów i mebli.

Wnętrze funkcjonalne, to wnętrze wygodne, zapewniające pełny komfort, bezpieczeństwo i swobodę w jego korzystaniu. Sprzyja wypoczynkowi, wyciszeniu jak i wspólnej rekreacji  oraz pogłębianiu rodzinnych i przyjacielskich relacji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas