Reklama

Osiem roślin wieloletnich do ogrodu. Warto zasadzić właśnie takie

Kolorowe rośliny wieloletnie cieszą oko i są piękną ozdobą ogrodu. Jak spośród tak wielu propozycji wybrać te idealne? Prezentujemy osiem wybranych roślin, które z pewnością sprawdzą się w ogrodzie i na działce.

Rośliny wieloletnie rosną niemalże w każdym ogrodzie. To rośliny, które rosną dłużej niż 2 lata - mogą to być byliny (rośliny zielne), jak i krzewy i drzewa. W przeciwieństwie do roślin 1-rocznych i 2-letnich, wieloletnie pozostają w naszym ogrodzie na dłużej.

Zobacz również: Uważaj na te rośliny! Wystarczy ziarenko, by doszło do tragedii

Kolorowe rośliny wieloletnie są piękną ozdobą ogrodu i cieszą oczy. Jak spośród tak wielu wybrać te idealne na działkę czy do ogrodu? Podpowiadamy.

Reklama

Piwonia chińska

Piwonia to piękna roślina, która pochodzi z Azji. Ma sporych rozmiarów kwiaty o barwie różowej, białej, czerwonej, czasami i żółtej. Jej ciemnozielone liście idealnie kontrastują z kolorem kwiatów. Wśród piwonii chińskich wyróżnia się te o pojedynczych kwiatach, pełnych, japońskich i anemonowych. Piwonia kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Liliowce

Liliowce to kolejne wieloletnie rośliny, które będą prawdziwą ozdobą naszego ogrodu czy działki. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez 30 lat. Kiedyś zdobiły przede wszystkim ogrody na wsi, ale sprawdzają się w ogrodach o różnym stylu. Liliowce rozrastają się same i tworzą spore kępy. Najlepiej kwitną i rozwijają się na żyznych glebach o odpowiedniej ilości wilgoci.

Zobacz również: Krzewy kwitnące całe lato

Rozchodnik

Rozchodnik to kolejna urokliwa roślina wieloletnia o żółtym zabarwieniu. Jest ona przyzwyczajona do polskich warunków klimatycznych, ponieważ to gatunek krajowy. Rozchodnik ostry to byliny zadarniające dorastające do 5 - 10 cm wysokości. Ich charakterystyczną cechą jest to, że ich liściowe pędy są niższe od tych kwiatostanowych. Liście są grube, nieduże i mają kształt eliptyczny. Kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca. Mają żółtą barwę i tworzą niewielkie gwiazdki. Rozchodnik nie ma specjalnych wymagań, dlatego jest odpowiedni dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Macierzanka piaskowa

Macierzanka piaskowa cieszy się ogromną popularnością. Naturalnie występuje na terenie Europy i Azji. To niska roślina, która ma ok. 5 cm wysokości. Macierzanka ma drobne, liczne kwiaty w kolorze ciemnej purpury. W sporej ilości mogą stworzyć w ogrodzie lub na działce piękny dywan. I to od czerwca do września!

Zobacz również: Rośliny, które skutecznie odstraszają owady

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity rośnie w strefie umiarkowanej - w Polsce można go spotkać na łąkach czy przy drogach. Roślina rośnie do wysokości prawie 70 cm. Krwawnik ma duże, pierzaste liście, które są osadzone na łodydze. Jego kwiaty maja kolor biały lub różowy, ułożone w płaskie baldachy. Kwitnie od czerwca do października.

Zobacz również: Genialny sposób na chwasty. Nareszcie możesz o nich zapomnieć

Funkie

Szukasz roślin, które odnajdą się w zacienionym miejscu? Postaw na funkie! Funkia ogrodowa z pewnością odnajdzie się w takich warunkach i będzie prawdziwą ozdobą ogrodu. Występuje w róznych odmianach i gatunkach. Funkia Fortunego pochodząca z Japonii i Chin potrafi dorosnąć do 70-80 cm wysokości. Zwłaszcza wtedy, gdy jego uprawa uwzględnia wszystkie zalecenia. Roślina ma jasnoliliowe, zebrane w grona kwiaty, które pojawiają się od czerwca do lipca. Jej ozdobą są też szerokie liście w kształcie serca o jasnozielonej barwie.

Zobacz również: Zamiokulkas - łatwy w uprawie. Za takie traktowanie będzie ci wdzięczny!

Bodziszek

Kolejną rośliną wieloletnią jest bodziszek. Występuje w różnych gatunkach i odmianach. Warto "przyjrzeć się" bliżej bodziszkowi korzeniastemu. Naturalnie występuje w górach południowej Europy i osiąga do 30 - 40 cm wysokości. Wydziela intensywny zapach, ma krzaczasty pokrój i drewniejące łodygi. Liście są 7-klapowe i lekko owłosione. Uwagę zwracają czerwone kwiaty, które pojawiają się od maja do czerwca.

Zobacz również: Sposób na mszyce. Trik z żółtą wstążeczką jest niezawodny

Szachownica

Szachownica cesarska i szachownica kostkowa - te dwa gatunki cieszą się ogromną popularnością. Zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest szachownica cesarska. Ta wieloletnia roślina pochodzi z południowej Azji. W Polsce jest jedynie rośliną uprawną, wykorzystywaną do nasadzeń na trawnikach czy jako kwiat cięty. Szachownice cesarskie dorastają nawet do 1 m wysokości. Ich kwiaty mają dzwonkowaty kształt  i układają się w baldachy na szczycie łodygi. Zazwyczaj mają one ciemnożółty kolor. Zdarzają się jednak odmiany o czerwonych i pomarańczowych kwiatach. Roślina kwitnie od kwietnia do maja.

***

Zobacz również:

Kwiaty doniczkowe, które kwitną cały rok. Ozdoba domu!

Wysyp odrobinę w ogrodzie. Ślimaki będą omijać twój ogród szerokim łukiem!


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy