Rozpuść tabletkę w wodzie i spryskaj pomidory. Nie uwierzysz własnym oczom
Pomidory to rośliny, których uprawa może dać się we znaki nawet doświadczonym ogrodnikom. Trudne warunki atmosferyczne, pękające owoce czy choroby i szkodniki mogą znacząco wpłynąć na ilość i jakość naszych plonów. Jednym z rozwiązań, które pomaga w uprawie tych wymagających warzyw, jest stosowanie oprysków. Te z dodatkiem aspiryny mogą zdziałać cuda.
Aspiryna to popularny lek, który można znaleźć w prawie każdej domowej apteczce. Dobrze znany jest nam jego wpływ na ludzki organizm. Zaskakujące dla niektórych może być to, że substancje w nim zawarte mają także dobroczynny wpływ na rośliny. Sprawdź, w jaki sposób wykonać opryski z dodatkiem aspiryny, aby zapewnić sobie obfite plony.
Czy pomidory można podlewać aspiryną?
Oprysk z aspiryny to świetny sposób nie tylko na wsparcie rozwoju naszych roślin, ale także na ochronę przed potencjalnymi chorobami. W leku szczególnie cenny jest kwas salicylowy. Występuje on również naturalnie w roślinach. Wpływa na fotosyntezę, wydzielanie wody oraz transport składników odżywczych.
Przy odpowiednim stosowaniu oprysków aspiryna może pomóc nam uzyskać bardziej obfite plony o lepszej jakości. Opryski przyspieszają wzrost warzyw oraz zapobiegają pękaniu pomidorów. Krzaki są jednocześnie bardziej odporne na choroby oraz ataki szkodników. Zwiększa się także ich tolerancja na niekorzystne warunki. Pomidory lepiej reagują na suszę, upały, zmiany temperatur oraz obfite i długotrwałe opady deszczu.
Jak stosować oprysk z aspiryny na pomidory?
Do przygotowania oprysku z dodatkiem aspiryny potrzebna będzie jedna tabletka aspiryny oraz litr wody. Wystarczy rozgnieść ją i wymieszać z wodą. Całość należy odstawić na godzinę, aby mikstura osiągnęła temperaturę pokojową. Po tym czasie roztwór jest gotowy do użycia. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i spryskać rośliny.
Oprysk z aspiryny jest bardzo uniwersalny — sprawdzi się nie tylko w przypadku pomidorów. Roztworem można również pryskać paprykę, ziemniaki, ogórki oraz drzewka owocowe, takie jak jabłonie, grusze i czereśnie. Oprysk doskonale zadziała jako profilaktyka przeciwko chorobom grzybowym.
Roztwór nada się także do podlewania. Można używać go jako odżywki do warzyw oraz roślin, które rosną w doniczkach.
Jak często można podlewać pomidory aspiryną?
Oprysk z dodatkiem aspiryny można stosować raz na dwa lub trzy tygodnie. Bardzo ważne jest, aby zabieg stosować o odpowiedniej porze. Najlepiej jest pryskać rośliny rano lub po zachodzie słońca. Opryskiwanie w pełnym słońcu może skutkować uszkodzeniem pomidorów lub poparzeniem ich.
Nie zaleca się także przeprowadzać oprysków podczas deszczowej pogody. Opady zmyją oprysk, jednocześnie niwelując jego działanie.
Pomidory można pryskać jedynie w okresie wegetacji. W późniejszych stadiach rozwoju lepiej jest wspierać je za pomocą nawozów. Pomidory, które rosną w donicach, lepiej niż opryski zniosą podlewanie. Oprysk z aspiryny może być także stosowany jako odżywka w formie płynnej.
Zobacz także: