Zrób to koniecznie w czerwcu. Takie ogrodu pozazdroszczą sąsiedzi
Czerwiec to czas, kiedy nasze ogrody wyglądają coraz ładniej. Wiele roślin zdążyło już zakwitnąć, a w warzywniku możemy zbierać już pierwsze plony. To nie oznacza jednak, że ogrodnicy mogą spocząć na laurach. Jakie prace należy wykonać w czerwcu?
Czerwiec to wyjątkowo owocny miesiąc dla posiadaczy działek. Do obowiązków ogrodnika nie należy jedynie podlewanie roślin i przycinanie trawnika. To okres, w którym kwitnienia oraz pierwszych plonów. Wiele roślin wymaga regularnego doglądania, aby prawidłowo się rozwijać.
Kalendarz ogrodnika na czerwiec
Należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój kwiatów jednorocznych. To czas, kiedy musimy wykopać cebulki przekwitniętych roślin, których liście uschły. Musimy także usunąć poprzez przycięcie przekwitłe kwiatostany krzewów oraz bylin. W przypadku różaneczników należy wyłamać zaschnięte kwiaty i nie dopuścić do zawiązania się nasion.
Czerwiec to dobry miesiąc na rozmnażanie roślin. Możemy podzielić i rozmnożyć byliny, które już nie kwitną oraz bluszcz.
Czeka nas nie tylko troska o kwiaty, ale także zwykłe prace porządkowe. Należy regularnie odchwaszczać rabaty, a pędy, które szybko rosną, przymocować do podpór. Stale obserwujemy nasz ogród w celu uniknięcia rozwoju chorób roślin oraz ataku szkodników.
Co się robi w ogrodzie warzywnym w czerwcu?
Czerwiec to nie tylko bogactwo kwiatów, ale także i warzyw. Mamy szansę na pierwsze zbiory nowalijek oraz owoców, takich jak truskawki, poziomki, porzeczki i czereśnie.
Zioła, które się wyjątkowo rozrosły, warto przyciąć. Dzięki temu odmłodnieją i będą lepiej się rozwijać.
To czas na sianie nowych warzyw. Możemy wysiewać szpinak, koper, botwinkę, zioła, ogórki oraz szczaw. Zbyt gęsto rosnące warzywa przerywamy. Nie można zapomnieć o nawożeniu rabat. Dzięki temu zapewnimy sobie bogate i dorodne plony.
Jeśli posiadamy szklarnie lub tunel foliowy, musimy pamiętać o ich wietrzeniu. Zbyt duży zaduch może spowodować, że warzywa się w nich zaparzą.
Co się przycina w czerwcu?
Czerwiec to czas, w którym należy szczególnie zadbać o drzewa i krzewy w ogrodzie. W przypadku drzew i krzewów owocowych wystarczy regularnie zbierać plony. Jeśli mamy problem z ptakami, które wyjadają owoce, możemy umieścić na drzewach siatki ochronne. Warto także ściółkować rośliny. Przygotuje to ja na nadchodzące upały. W czerwcu dobrze jest także zwrócić uwagę na dzikie odrosty, które należy regularnie usuwać.
Nadchodzący miesiąc to dobry moment na przycinanie i formowanie żywopłotów i przycinanie drzew iglastych i liściastych.
W tym miesiącu mamy także szansę na posadzenie nowych roślin. Pamiętajmy, aby nie wybierać tych z gołym korzeniem.
Jakie rośliny można sadzić w czerwcu?
W pierwszej połowie czerwca możemy uzupełnić nasz ogród warzywny. To dobry czas na sianie do gruntu cukinii, ogórków, kabaczka, patisona, cykorii oraz kukurydzy. W tym okresie warzywa będą się szybko rozwijać. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu. To okres, kiedy będą potrzebować większej ilości wody.
Spóźnialscy w dalszym ciągu mogą sadzić w gruncie sadzonki pomidorów oraz papryki. Można także wysiewać marchew, jeśli upewnimy się, że wybrany przez nas gatunek ma odpowiednio krótki okres wegetacyjny. W innym wypadku roślina może nie zdążyć wydać plonów.
W drugiej połowie czerwca możemy posiać koper włoski. To roślina, która także wymaga odpowiedniej dawki wody. Jej brak może spowodować zbyt szybkie uformowanie kwiatostanów. Można także posiać sałatę łodygową, która w uprawie jest prostsza niż masłowa.
Przez cały miesiąc można siać buraki ćwikłowe, fasolkę szparagową oraz takie zioła, jak majeranek, bazylia, tymianek i cząber. Śmiało można sadzić warzywa kapustne, takie jak brukselka, brokuł i kapusta biała.
Jakie obowiązki czekają ogrodników w lipcu i sierpniu?
Czerwiec to ostatnia szansa na posadzenie wielu roślin. W lipcu i sierpniu będziemy mogli się już cieszyć plonami. To miesiące, które są jednymi z najcieplejszych. Z tego powodu roślinom może mocno doskwierać susza i upał.
Od połowy lipca nadejdzie pora na okulizowanie róż oraz rozmnażanie wrzosów. W miesiącach wakacyjnych warto także pamiętać o nawożeniu, szczególnie roślin doniczkowych.
Warto także regularnie stosować naturalne opryski, które zwiększą odporność naszych roślin na choroby oraz szkodniki.
Zobacz także: