Reklama

Reklama

Boisz się owadów? Odstrasz je naturalnie

Zadbaj, aby nie zniechęciły cię do spacerów i spędzania wieczorów w ogrodzie lub na balkonie.

Skrop olejkiem

Komar ani osa nie zbliżą się do ciebie, jeśli spryskasz skórę lub ubranie płynem z olejkiem eterycznym. Owady nie znoszą zapachu lawendy, goździków, trawy cytrynowej. Do przygotowania płynu odstraszającego będziesz potrzebowała: pół szklanki czystej wódki, 50-60 kropli wybranego olejku eterycznego, butelki ze spryskiwaczem. Wlej wódkę do butelki, dodaj olejek, zakręć i mocno wstrząśnij. Zamiast wódki możesz użyć wody, ale preparat będzie mniej trwały. Musisz też przed każdym użyciem wstrząsać płyn, bo woda nie łączy się z olejkiem.

Uwaga! Nie stosuj nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę, bo mogą ją podrażnić.

Reklama

Wykorzystaj cytrusy

 Zapach cytrusów odstrasza większość owadów. Nie lubią go komary, muchy, mole. Przygotuj płyn z octu jabłkowego i skórek cytryny albo pomarańczy.  Pokrój drobno skórki, zalej octem (tak, aby je przykrył) i odstaw na 10 dni. Przecedź i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Jeśli nie chcesz czekać tak długo, zamiast skórek użyj cytrynowego lub pomarańczowego olejku eterycznego (ok. 50 kropli na pół szklanki octu). Przed spacerem lub wyjściem do ogrodu albo na balkon spryskaj płynem ubranie. Jeśli zamierzasz użyć go na skórę, rozcieńcz pół na pół wodą. I nie stosuj, gdy świeci słońce, bo może uczulać.

Użyj szarego mydła

 Owady przyciąga zapach potu i kosmetyków. Aby uśpić czujność komarów, os, pszczół i kleszczy, umyj się przed wyjściem szarym mydłem lub bezwonnym żelem pod prysznic, np. dla alergików. Nie używaj przed spacerem perfum, zapachowych dezodorantów ani owocowych błyszczyków do ust. Nie zakładaj też zbyt kolorowych ubrań, zwłaszcza żółtych, bo mogą przyciągać osy i pszczoły. Zniechęca je natomiast kolor niebieski, bo przypomina wodę.
 

Nie wpuść do domu

Jeśli nie masz moskitiery w oknach i drzwiach balkonowych, odstraszysz owady:

Cebulą - połóż kilka plasterków na parapecie w sypialni, a będziesz mogła spać przy otwartym oknie.

Wodą z octem i olejkiem waniliowym (takim do ciasta). Wymieszaj szklankę octu z łyżką olejku i spryskaj płynem zasłony.

Ziołami - uprawiaj na balkonie miętę, rozmaryn, bazylię, trawę cytrynową i lawendę. Owady trzymają się od nich z daleka.

Pomidorem - posadź w donicy na balkonie krzak pomidora (najlepiej udają się koktajlowe). Zapach rośliny skutecznie odstraszy owady, a ty będziesz się cieszyć pysznymi pomidorkami z własnej uprawy.

Złagodzą ugryzienia

 Jeśli mimo wszystko jakiś owad cię ukłuje, swędzenie zmniejszy:

Szare mydło - potrzyj bąbel suchą kostką.

Cebula - przyłóż plaster w miejscu ugryzienia lub posmaruj sokiem z cebuli.

Soda oczyszczona - rozpuść łyżeczkę proszku w 1/2 szklanki ciepłej wody. Zmocz wacik i przyłóż do ranki.

Lód - potrzyj kostką zaczerwienienie.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama