Jak otaczać się pięknymi zapachami? Poznaj sposoby na to, jak czuć się dobrze we wnętrzu

Czy zapach może poprawiać samopoczucie? Oczywiście! Rzadko się nad tym zastanawiamy, a szkoda, bo jest to jeden z ważniejszych elementów naszej codzienności. To od zapachu zależy m.in. to, jak się czujemy. Warto wiedzieć, że wpływa nie tylko na nasze emocje, ale też na to, jak postrzegają nas inni.

Aromaterapia na co dzień

O terapeutycznym działaniu zapachów powiedziano już wiele, a nadal zapominamy, jak ważne są w naszym codziennym życiu. I nie chodzi tylko o to, że czujemy się dobrze, gdy użyjemy ładnych perfum. Niektóre aromaty mają realny wpływ na nasze zdrowie — mogą działać uspokajająco, zmniejszać stres, ułatwiać oddychanie, poprawiać koncentrację czy wpływać na jakość snu. Nic dziwnego, że domowa aromaterapia stała się dziś tak popularna. Coraz większą wagę przykładamy do tego, jakie zapachy otaczają nas na co dzień. Odświeżacz powietrza to dziś nie jedyna opcja.

Piękny zapach w domowej przestrzeni

Piękny zapach bez trudu wprowadzimy do każdego wnętrza. W domu możemy wykorzystać aromatyzer i olejki eteryczne albo użyć eleganckiego dyfuzora. Takie umieszczone we flakonie patyczki zapachowe nie tylko wyglądają dobrze, ale też roztaczają piękny zapach przez wiele tygodni. Od aromatyzera odróżnia je też to, że nie wymagają podłączenia do prądu i regularnego uzupełniania wody oraz olejków.

Jeśli nie lubimy tego typu dekoracji, do dyspozycji mamy też spraye do pomieszczeń. Od klasycznych odświeżaczy odróżnia je wiele — nie tylko jakość i trwałość zapachu, ale też funkcja. Ich głównym zadaniem nie jest likwidowanie brzydkich zapachów (choć skutecznie odświeżają powietrze), ale tworzenie wyjątkowej atmosfery w domu. Wystarczy spryskać nimi np. zasłony czy poduszki. Tak samo robią to świece zapachowe, które zyskały popularność w ostatnich latach właśnie przez klimat, jaki robią we wnętrzu.

Must have: zapach do samochodu

Nie zapominajmy, że nasze otoczenie to nie tylko dom czy biuro. Tam rzeczywiście możemy ustawić na biurku zapachowy dyfuzor albo użyć sprayu do pomieszczeń. Znaczną część dnia spędzamy jednak w samochodzie. Jak zadbać o ładny zapach w aucie? Klasyka to zawieszki zapachowe. Znana wszystkim zapachowa choinka powoli odchodzi już jednak do lamusa, a jej miejsce zajmują dużo bardziej eleganckie i mniej rzucające się w oczy rozwiązania. Zapach do samochodu możemy dziś zamontować np. na kratce nadmuchu, dzięki czemu wtopi się w przestrzeń. Ma to swoje dodatkowe zalety. Intensywność zapachu można regulować wtedy za pomocą siły nadmuchu.

Jak jeszcze otaczać się pięknymi zapachami?

To nie wszystkie możliwości. Zapach w przestrzeni, w której przebywamy, zależy nie tylko od tego, czy zastosujemy patyczki zapachowe albo zapalimy pachnącą świeczkę. Duże znaczenie mają też takie rzeczy jak płyny do prania, do płukania, których używamy. O zapach w domu można zadbać również za ich pomocą. Zamienią zwykłą zasłonę albo koc w domowe aromatyzery. Zapach dodatkowo można wzmocnić, wykorzystując perełki zapachowe. Tekstylia mają to do siebie, że łatwo chłoną zapachy, ale też długo je utrzymują, dzięki czemu odświeżyć przestrzeń możemy też właśnie nimi.

A elementy, które pojawiają się u nas od święta? Stroiki, choinka czy kalendarz adwentowy również mogą wprowadzać do wnętrza świąteczny nastrój za pomocą aromatu. Takie dekoracje dla domu bywają dostępne w wersjach zapachowych. Jeśli nie, samodzielnie bez problemu nadamy im piękny aromat za pomocą sprayu czy kilku kropli olejków eterycznych. Koniecznie z pomarańczą i goździkiem, bo w końcu to najbardziej bożonarodzeniowy miks ze wszystkich zapachów!

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy