Reklama

Reklama

Łatwe sposoby na trudne plamy

Wykorzystaj papkę z sody, aspirynę, piankę do golenia i denaturat, aby usunąć ciężkie plamy z ulubionych tkanin.

Ślady z sosu

Są najtrudniejsze do usunięcia, ponieważ pigmenty z pomidorów, papryki i innych kolorowych warzyw mocno wnikają we włókna tkaniny.

Najlepiej wywabiać je natychmiast po powstaniu, gdy są świeże i jeszcze nie zaschły (patrz ramka obok). Jeśli chcesz się ich pozbyć dopiero po kilku godzinach lub dniach, użyj papki z sody, detergentu i kwasu. Wymieszaj dwie łyżki sody oczyszczonej z łyżeczką płynu do zmywania i łyżką octu. Zwilż plamę, rozsmaruj na niej papkę i pozostaw na 15 minut. Upierz w pralce.  

Zażółcenia od potu

Na poplamione potem miejsca na białych bluzkach i koszulkach nałóż papkę z aspiryny. 

Reklama

Cztery tabletki wymieszaj z taką ilością ciepłej wody, aby powstała dość gęsta pasta. Wetrzyj ją w tkaninę szczoteczką do paznokci lub do zębów. Pocieraj przez trzy minuty, a następnie zostaw na 15 minut. Potem upierz jak zwykle w pralce. Kwas salicylowy wnika głęboko we włókna i oczyszcza je. Aspiryny możesz użyć także do wybielenia zszarzałych ubrań. Pokrusz kilka tabletek i dodaj do proszku lub wymieszaj z płynem do prania. Umieść w dozowniku pralki.

Zabrudzenia szminką

W tym wypadku najskuteczniejszy będzie denaturat. 

Nasącz nim szmatkę i delikatnie pocieraj plamę. Białe ubrania z czystej bawełny możesz odplamić wybielaczem. Dodaj łyżkę do trzech litrów wody i namocz zabrudzoną koszulkę lub bluzkę. Pozostaw na godzinę, następnie upierz. Jeśli niechcący upuścisz szminkę i zaplamisz nią dywan lub kanapę, spróbuj zmyć zabrudzenie roztworem z ½ szklanki wody, łyżki płynu do zmywania i łyżki octu. Wcieraj mieszankę gąbką i osuszaj szmatką aż plama zniknie. 

Plamy z fluidu

Po zrobieniu makijażu zakładałaś bluzkę i zostały na niej ślady fluidu? Nie stresuj się. 

Szybko zdejmij ubranie i nałóż na plamę warstwę pianki do golenia. Wetrzyj ją szczoteczką do paznokci lub gąbką. Pozostaw na kilka minut, a potem spłucz. Jeśli chcesz od razu założyć ubranie, wysusz mokre miejsce suszarką do włosów.

Pomoże wrzątek

Ta metoda działa tylko na świeże plamy, zwłaszcza z owoców. 

Połóż w zlewie lub umywalce odwrócone do góry dnem sitko. Rozłóż zabrudzone ubranie tak, aby plama znalazła się na sitku. Polej ją obficie wrzącą wodą z czajnika. Następnie zmocz letnią wodą i potrzyj plamę. Jeśli nie zniknie, powtórz zabieg. Uwaga. Gdy odplamiasz jedwab lub kaszmir, nie trzyj za mocno, by nie uszkodzić ubrania.

Zobacz także:


Rewia
Dowiedz się więcej na temat: plamy | tkaniny | trudne plamy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy