Reklama

Reklama

Proste prasowanie

Jak prasować delikatne tkaniny

Na każdy wygnieciony materiał jest sposób. Ułatwmy sobie życie skutecznymi trikami!

Uparty len


Już podczas prania tego materiału dodajmy odrobinę środka zmiękczającego. Lnu nie wirujemy na wysokich obrotach! Wyjmujemy z pralki i zabieramy się za prasowanie, póki jest wilgotny. Żelazko ustawiamy na 180-220°. Stopkę co jakiś czas przecieramy zimną wodą i wycieramy do sucha. Jeżeli nie mamy czasu na prasowanie od razu, materiał zawijamy w foliową torebkę i wkładamy do zamrażalnika.

Delikatna wełna


Wełnianych ubrań nie prasujemy bezpośrednio! Układamy na materiale zwilżoną ściereczkę z bawełny. Nie przesuwamy stopki, przykładamy ją raz przy razie i pilnujemy, by nie wysuszyć całkiem ściereczki, bo wełna zacznie się świecić. Po prasowaniu trzeba odłożyć na chwilę ubranie, by odetchnęło i dopiero po tym je składamy. Będzie wyglądało lepiej niż przed praniem!

Reklama

Krawat na tekturze


Przed prasowaniem docinamy z białej tektury lub grubego papieru formę krawatu. Wsuwamy ją do środka krawatu. Prasowanie zaczynamy od jego wierzchniej strony. Prasując tył krawatu, upewniamy się, czy para nie przedostała się przez kartonik pozostający w środku i czy nie robi śladów na przodzie krawata. Po prasowaniu od razu wieszamy go na wieszaku do krawatów.

Koronki


Delikatną sukienkę koronkową przewijamy na lewą stronę. Przygotujmy niewielką miseczkę z wodą i gąbkę (kupmy ją, to nie może być gąbka kąpielowa!). Namoczoną i odciśniętą, po kawałku zwilżamy koronki i prasujemy w wysokiej temperaturze. Jeśli mamy żelazko z opcją pary, koronki układamy na ręczniku, a na nich kładziemy bawełnianą ściereczkę. Prasujemy z użyciem wyrzutu pary - nie naciskając na materiał! l

Uwaga na poliester


Poliester nie jest włóknem naturalnym. Sprawdźmy temperaturę prasowania na etykiecie, inaczej szybko stopimy materiał.

Jak czyścić żelazko?

Ocet. Lekko podgrzewamy stopkę i odłączamy żelazko z kontaktu. Bawełnianą ściereczkę nasączamy octem. Przecieramy do ustąpienia brudu.
Sól. Na bawełnianą ściereczkę wysypujemy 1/3 szklanki soli kuchennej. Prasujemy ją w temperaturze 150-180°C.
Chusteczki. Specjalne, z detergentem, możemy kupić w sklepach gospodarczych.


Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy