Reklama

Reklama

Przewietrz swoją szafę

​Czas na porządki. Zanim jednak zabierzesz się za mycie okien, podłóg i odkurzanie dywanów, koniecznie zrób remanent swojej garderoby. Zabezpiecz i schowaj zimową odzież, przejrzyj i posegreguj wiosenne oraz letnie ubrania.

Oczywiście przepastna garderoba, w której wszystko ma swoje miejsce i bez trudu można odnaleźć ulubioną sukienkę, to marzenie każdej z nas. Niestety, najczęściej musimy mieścić swoje ubrania w zwykłych szafach, a te nie są z gumy. Dlatego warto zaprowadzić w nich porządek. 

Upierz i spakuj 

Przeznacz na to kilka wieczorów. Na pierwszy ogień weź grube zimowe kurtki, płaszcze i swetry. Jeśli tego wymagają, upierz je i uprasuj. 

Masz mało miejsca? Wykorzystaj do pakowania worki próżniowe (kupisz je w sklepach internetowych i dużych supermarketach). Złożoną odzież wkładasz do pokrowca, zapinasz go, po czym przez specjalny zawór za pomocą odkurzacza wypompowujesz z niego powietrze. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca, a ubrania będą zabezpieczone przed kurzem i wilgocią. Jeżeli nie masz problemu z przestrzenią do przechowywania sezonowej garderoby, zimowe okrycia powieś na wieszakach, a swetry i bluzy ułóż np. w pawlaczu. Pamiętaj jednak, by zabezpieczyć je przed molami. Do wyboru masz saszetki zapachowe, specjalne zawieszki i odświeżacze, które nie mają przykrego zapachu naftaliny, a skutecznie odstraszają insekty niszczące tkaniny. Możesz też na dno szafy położyć kilka goździków, wysuszone skórki cytrynowe lub lniane torebki z suszoną lawendą. Mole nie znoszą tych aromatów.

Reklama

Zrób selekcję 

Kiedy uporasz się już z zimowymi ciuchami, pora na przegląd wiosennej garderoby. Przede wszystkim pozbądź się ubrań, których nie nosisz. Tak, to nie jest łatwe... 

Specjaliści radzą, by kierować się zasadą: rozstaję się z ubraniami, których nie założyłam ani razu w ciągu ostatnich dwóch lat. Oczywiście trudno wyrzucić np. nową, choć przyciasną sukienkę, kupioną pod wpływem chwili. Jednak i na to jest sposób - możesz ją sprzedać (w internecie jest mnóstwo stron, gdzie zamieścisz darmowe ogłoszenie). W ten sposób zyskasz pieniądze na uzupełnienie garderoby. Pozbądź się też rzeczy, które były modne przed dwiema dekadami. Moda wprawdzie wraca, ale przyznaj, że stroje, w których świetnie prezentowałaś się przed laty, nie zawsze będą odpowiednie dla współczesnej ciebie. Wyrzuć też rzeczy, których zwyczajnie nie lubisz, oraz te zniszczone długim noszeniem. 

Ważne zasady:
Podziel ubrania na trzy grupy: te, które zostają, te do wyrzucenia (za małe, nienoszone, zniszczone) i te, nad którymi chcesz się zastanowić.

Zostaw ciuchy, które lubisz oraz te w których dobrze się czujesz i wyglądasz. Zachowaj też rzeczy, które mają dla Ciebie wartość sentymentalną. Masz w garderobie ciuchy w stylu retro? Zatrzymaj te uszyte ze szlachetnych tkanin i niewymagające skomplikowanych krawieckich interwencji. 

Masz problem z podjęciem decyzji? Poproś o pomoc serdeczną przyjaciółkę, niech doradzi Ci, co warto zatrzymać, a czego się pozbyć. 
JOANNA BOGIEL-JAŻDŻYK 
Zobacz także:

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy