Reklama

Reklama

Sposoby na udane przetwory

​Robienie dżemów czy konfitur każda pani domu ma w jednym palcu, ale... warto niektóre patenty poznać albo sobie je przypomnieć. A wtedy przetwory na pewno nam się udadzą.

Do sporządzenia konfitur najlepsze są: wiśnie, truskawki, poziomki, agrest, maliny, czarna porzeczka, śliwki i morele. Na 1 kg owoców stosuje się 1 kg cukru.

Owoce po myciu trzeba bardzo dobrze osuszyć. Nawet wilgotne będą rozcieńczały syrop cukrowy. By syrop był dobry, gotuj 1 kg cukru z 1/2 l wody. Jest gotowy, gdy się ciągnie.

Owoce z syropem smaży się kilka minut. Pozostawia do ostygnięcia i znów smaży. I tak kilka razy. Podczas smażenia nie mieszaj konfitury łyżką, tylko potrząsaj garnkiem. W przeciwnym razie konfitura może się nierówno usmażyć. 

Reklama

Na galaretkę nadają się owoce z dużą zawartością pektyn (naturalnej substancji żelującej), czyli jabłka, gruszki, jeżyny, śliwki, porzeczki. Im pektyn jest więcej, tym mniej możesz dodać cukru. Podstawowe proporcje to od 500 g do 800 g cukru na 1 l soku. 

Kiedy galaretka jest gotowa? Gdy po wylaniu kilku kropel na zmrożoną łyżeczkę, od razu zaczyna tężeć. Wtedy już można ją rozlewać do salaterek. 

Do kiszenia najlepsze są średnie ogórki i małe do wypełniania luk w słoiku Jeśli ogórki nie są zbyt jędrne, przed włożeniem do słoika można je wymoczyć w bardzo zimnej wodzie. Do kiszenia ogórków najlepiej jest używać soli kamiennej. Ma dużą zawartość soli mineralnych, co wzbogaca solankę i sprzyja lepszej fermentacji. 

By podczas kiszenia ogórki nie zrobiły się miękkie, oprócz chrzanu, kopru, gorczycy czy czosnku, włóżmy do słoika liście czarnej porzeczki lub wiśni. Ogórki nie zrobią się w środku puste, jeśli przed kiszeniem, ponakłuwamy je widelcem. 

Jeśli chcemy przyspieszyć kiszenie ogórków małosolnych, odetnijmy ich końcówki i ponakłuwajmy je widelcem. Będą gotowe w ciągu kilku dni.

Zobacz także:

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje